Autor Wiadomość
Misza
PostWysłany: Sob 19:41, 11 Paź 2008    Temat postu: NSZZ o zakonczeniu negocjacji.

Komunikat Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ze spotkania w MEN w dniu 7 października 2008 roku


--------------------------------------------------------------------------------

Gdańsk, 8.10.2008 r.


KOMUNIKAT

Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”

ze spotkania w MEN w dniu 7 października 2008 r.



Strona rządowa potwierdziła wycofanie się z podniesienia pensum dydaktycznego nauczycieli. W wyniku rozmów zmieniła także swoją ostatnią propozycję. Zamiast czterech dodatkowych zajęć edukacyjnych, opiekuńczych i wychowawczych w projekcie nowelizacji Karty Nauczyciela będą zapisane dwie takie godziny w szkołach podstawowych oraz gimnazjach i jedna w szkołach ponadgimnazjalnych. Strona związkowa upierała się przy jednej godzinie we wszystkich typach szkół. Domagała się także wyższej waloryzacji płac w oświacie w 2009 r. oraz zwiększenia udziału płacy zasadniczej nauczycieli w tzw. średnim wynagrodzeniu.

Podczas ostatniej tury rozmów przedstawicieli rządu z oświatowymi związkami zawodowymi w dniu 7 października br. omawiano głównie kwestię czasu pracy nauczycieli i zmiany w art. 42 Karty Nauczyciela. Przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, wobec ostatnich propozycji rządowych rozliczania się nauczycieli z odpowiednio czterech (w szkołach podstawowych i gimnazjach) i dwóch (w szkołach ponadgimnazjalnych) godzin przeznaczonych na dodatkowe zajęcia edukacyjne i opiekuńczo-wychowawcze, wyrazili obawy związane z wprowadzaniem w życie takiego rozwiązania. Dotyczyły one zwłaszcza możliwości dowolnej interpretacji, szczególnie przez jednostki samorządu terytorialnego, co będzie wchodziło w zakres dodatkowych zajęć edukacyjnych, opiekuńczych i wychowawczych. Ryszard Proksa – przewodniczący zespołu płacowego SKOiW NSZZ „S” pytał czy przypadkiem nie doprowadzi to do ukrytego zwiększenia pensum. Zresztą sama Pani minister Krystyna Szumilas przyznała, że liczba godzin ponadwymiarowych może spaść o 1/3. Zdaniem NSZZ „S” najpierw powinien być rzetelnie zbadany czas pracy nauczycieli. Według ustaleń w Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych zanim nastąpi jakakolwiek decyzja ws. czasu pracy nauczycieli powinny być przeprowadzone niezależne badania czasu pracy nauczycieli.

Strona rządowa ostatecznie zaproponowała wprowadzenie od 1 września 2009 r. jednej dodatkowej godziny zajęć edukacyjno- opiekuńczo-wychowawczych we wszystkich typach szkół i jeszcze jednej od 1 września 2010 r. w szkołach podstawowych i gimnazjach. Minister Krystyna Szumilas wyjaśniała, że dodatkowe, ewidencjonowane godziny zajęć będą przeznaczone m.in. na:

1) wyrównywanie szans edukacyjnych,

2) zajęcia wyrównawcze dla uczniów mających trudności w nauce,

3) pracę z uczniem zdolnym,

4) zajęcia opieki świetlicowej w szkołach podstawowych i gimnazjach.

Sprawa wprowadzenia dodatkowych godzin zajęć edukacyjnych, opiekuńczych i wychowawczych będzie wpisana do protokołu z rozmów jako rozbieżność. Uczestniczący w rozmowach przedstawiciele NSZZ „Solidarność” domagali się większej waloryzacji wynagrodzeń nauczycieli w przyszłym roku, w tym zwiększenia do 70 proc. udziału płacy zasadniczej w tzw. średnim wynagrodzeniu nauczycieli. Wzrost płacy zasadniczej byłby zasadny tym bardziej, że resort edukacji przewiduje zmniejszenie liczby godzin ponadwymiarowych. Związkowcy postulowali także utrzymanie zapisu o corocznym uchwalaniu regulaminów wynagradzania w JST.

Strona rządowa stwierdziła, że nie ma możliwości większej (niż zaproponowana wcześniej - 5 proc. od stycznia i 5 proc. od września 2009 r.) waloryzacji płac w oświacie. Przykładowo, zdaniem Rządu, jednorazowa podwyżka o 10 proc. od stycznia przyszłego roku obciążyłaby budżet państwa o dodatkowe 900 mln. złotych, co byłoby dla Rządu ryzykowne przy obecnej kryzysowej sytuacji ekonomicznej na świecie. Jednocześnie minister Boni podtrzymał wolę podobnego jak w roku 2009 wzrostu płac w oświacie w 2010 r., traktując te propozycje jako zobowiązanie Rządu.

Jeszcze w tym miesiącu Rząd ma przyjąć projekty nowelizacji Karty Nauczyciela i Ustawy o systemie oświaty oraz skierować je do Sejmu z uwzględnieniem ustaleń zawartych ze związkami zawodowymi podczas rozmów trwających od 30 maja br.

Były to ostatnie rozmowy strony rządowej z oświatowymi związkami zawodowymi w sprawie projektów tych ustaw. Przedstawiciele NSZZ „S” podsumowując te rozmowy stwierdzili, że mimo zbliżenia stanowisk w niektórych sprawach, np. odejścia od zwiększenia pensum czy kontroli średnich wynagrodzeń w samorządach, pozostaje bardzo wiele rozbieżności, jak chociażby cały pakiet decentralizacyjny w projekcie zmieniającym ustawę o systemie oświaty, ostateczna likwidacja wcześniejszych emerytur nauczycieli, spłaszczenie wynagrodzeń. W celu wyeliminowania tych i innych niekorzystnych dla środowiska oświatowego zapisów Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” będzie jeszcze podejmować działania w Parlamencie i zabiegi u Prezydenta RP. W ciągu najbliższych dni będzie spisany końcowy protokół z rozmów. Do podsumowującego rozmowy protokołu ustosunkuje się Rada Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, która będzie obradować w Gdańsku w dniach 24-25 października br.



Rzecznik prasowy SKOiW NSZZ „S”

Wojciech Jaranowski


--------ciekawy watek z redukcja nadgodzin.Szumilas mówi o 1/3.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group