www.dobrynauczyciel.fora.pl
sprawy nauczycieli
FAQ  ::  Szukaj  ::  Użytkownicy  ::  Grupy  ::  Galerie  ::  Rejestracja  ::  Profil  ::  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ::  Zaloguj


Coraz więcej agresji ze strony nauczycieli

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna » Aktualności (prasa, radio, TV)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jajunior.pl




Dołączył: 18 Lis 2013
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pon 16:22, 16 Gru 2013    Temat postu: Coraz więcej agresji ze strony nauczycieli

Polecam artykuł jaki znalazłem na onecie (z 12 grudnia 2013 r.), dotyczy tego, że rzecznik dyscyplinarny dla nauczycieli, a także Rzecznik Praw Dziecka odbierają coraz więcej sygnałów związanych z agresją nauczycieli w stosunku do uczniów. Treść poniżej:

Cytat:
Eksperci: coraz więcej agresji ze strony nauczycieli

Około 90 proc. spraw, które tra­fia­ją do rzecz­ni­ka dys­cy­pli­nar­ne­go dla na­uczy­cie­li, do­ty­czy krzyw­dze­nia dzie­ci; coraz wię­cej skarg na za­cho­wa­nie na­uczy­cie­li tra­fia też do Rzecz­ni­ka Praw Dziec­ka - alar­mu­ją eks­per­ci.

Jak chro­nić dzie­ci przed prze­mo­cą i wy­ko­rzy­sty­wa­niem w szko­łach, przed­szko­lach i in­nych pla­ców­kach, za­sta­wia­li się uczest­ni­cy kon­fe­ren­cji zor­ga­ni­zo­wa­nej w czwar­tek przez Fun­da­cję Dzie­ci Ni­czy­je (FDN).

- Bar­dzo istot­ne jest, aby dzie­ci były bez­piecz­ne w miej­scach, w któ­rych spę­dza­ją dużo czasu i któ­rym po­wie­rzy­li je ich ro­dzi­ce. Do tego po­trze­ba ja­snych zasad: re­ago­wa­nia na prze­moc, bez­piecz­nych re­la­cji per­so­ne­lu z dzieć­mi i pro­wa­dze­nia od­po­wied­niej pro­fi­lak­ty­ki – pod­kre­śli­ła dy­rek­tor­ka FDN dr Mo­ni­ka Saj­kow­ska.

Beata So­bo­ciń­ska z Biura RPD po­in­for­mo­wa­ła, że w ze­szłym roku do rzecz­ni­ka wpły­nę­ło ok. 3 tys. spraw zwią­za­nych z pro­ble­ma­mi szkol­ny­mi.

Jedna z nich do­ty­czy­ła ucznia VI klasy, po­cho­dzą­ce­go zza wschod­niej gra­ni­cy (mó­wią­ce­go ze spe­cy­ficz­nym ak­cen­tem) wy­cho­wy­wa­ne­go przez sa­mot­ną matkę. Chło­piec przez długi czas był ofia­rą agre­syw­nych za­cho­wań ze stro­ny ko­le­gów. Matka zgła­sza­ła ten pro­blem na­uczy­cie­lom, ale nie do­cze­ka­ła się re­ak­cji. Za­in­ter­we­nio­wa­ła w ku­ra­to­rium, ale ku­ra­tor nie stwier­dził uchy­bień. W końcu ko­le­dzy pod­ło­ży­li chłop­cu do ple­ca­ka cudzy te­le­fon, uczeń zo­stał oskar­żo­ny o kra­dzież, a szko­ła skie­ro­wa­ła wnio­sek do sądu o wgląd w sy­tu­ację ro­dzin­ną dziec­ka. Matka zgło­si­ła się do RPD, bojąc się, że stra­ci prawa ro­dzi­ciel­skie.

Sąd wydał po­zy­tyw­ną opi­nię o chłop­cu, stwier­dził także, że matka wzo­ro­wo spra­wu­je nad nim opie­kę. W opi­nii na­pi­sał, że chło­piec był nę­ka­ny przez ró­wie­śni­ków. Na wnio­sek RPD szko­ła po­now­nie zo­sta­ła skon­tro­lo­wa­na przez ku­ra­to­rium i do­pie­ro po otrzy­ma­niu kon­kret­nych wy­tycz­nych pro­blem zo­stał roz­wią­za­ny.

So­bo­ciń­ska tłu­ma­czy­ła, że zda­niem rzecz­ni­ka to pe­da­go­dzy w głów­nej mie­rze skrzyw­dzi­li tego ucznia, nie re­agu­jąc na skar­gi chłop­ca ani jego matki.

Za­zna­czy­ła, że w ta­kich przy­pad­kach bar­dzo ważne jest po­dej­ście na­uczy­cie­li. Pod­kre­śli­ła, że ich praca jest coraz trud­niej­sza, m.​in. dla­te­go, że do szkół tra­fia coraz wię­cej dzie­ci z orze­cze­nia­mi o spe­cjal­nych po­trze­bach edu­ka­cyj­nych, w gim­na­zjum tacy ucznio­wie sta­no­wią 4,3 proc. "W pracy z ta­ki­mi dzieć­mi wie­lo­let­nie do­świad­cze­nie nie wy­star­czy, tu po­trzeb­na jest kon­kret­na wie­dza" - prze­ko­ny­wa­ła.

Jak do­da­ła, do biura RPD tra­fia wiele spraw w związ­ku z nie­wła­ści­wą re­ali­za­cją orze­czeń. Nie­ste­ty, naj­czę­ściej do­pie­ro wtedy, gdy szko­ła kie­ru­je do sądu wnio­sek o wgląd w sy­tu­ację ro­dzin­ną dziec­ka.

Zofia Ru­dziń­ska z biura rzecz­ni­ka dys­cy­pli­nar­ne­go dla na­uczy­cie­li przy Wo­je­wo­dzie Ma­zo­wiec­kim po­in­for­mo­wa­ła, że naj­częst­sze za­rzu­ty wobec na­uczy­cie­li do­ty­czą prze­mo­cy fi­zycz­nej, psy­chicz­nej, mo­le­sto­wa­nia sek­su­al­ne­go (m.​in. wy­po­wie­dzi z pod­tek­stem sek­su­al­nym), na­ra­że­nie na nie­bez­pie­czeń­stwo, nie­etycz­ne­go za­cho­wa­nia (np. pomoc pod­czas eg­za­mi­nu, płat­ne ko­re­pe­ty­cje dla wła­snych uczniów).

Do­da­ła, że w ze­szłym roku biuro roz­pa­try­wa­ło 20 spraw, z któ­rych 90 proc. do­ty­czy­ło krzyw­dze­nia dzie­ci. W tym roku jest ich wię­cej - do tej pory 25, z czego 20 do­ty­czy krzyw­dze­nia.

Jo­lan­ta Zmar­z­lik z FDN mó­wi­ła, że po­dob­nie jak w przy­pad­ku krzyw­dze­nia dzie­ci przez ro­dzi­ców, także w przy­pad­ku prze­mo­cy ze stro­ny pe­da­go­gów można zi­den­ty­fi­ko­wać czyn­ni­ki ry­zy­ka.

W przy­pad­ku na­uczy­cie­li wska­za­ła na wy­pa­le­nie za­wo­do­we, brak su­per­wi­zji, a także chęć po­ka­za­nia, że jest się "faj­nym do­ro­słym", co może pro­wa­dzić do prze­kra­cza­nia gra­nic. Jeśli cho­dzi o uczniów jej zda­niem naj­bar­dziej na prze­moc na­ra­żo­ne są dzie­ci upo­śle­dzo­ne umy­sło­wo, a także te o spe­cjal­nych po­trze­bach edu­ka­cyj­nych oraz te, które nie mają wła­ści­we­go za­ple­cza do­mo­we­go i lgną do do­ro­słych, prze­kra­cza­jąc gra­ni­ce.

Mó­wiąc o ry­zy­kow­nych sy­tu­acjach, po­sta­wi­ła kilka pytań. Np., czy na­uczy­ciel po­wi­nien być zna­jo­mym uczniów na fa­ce­bo­oku, udo­stęp­niać im pry­wat­ne zdję­cia, wcho­dzić w ich wir­tu­al­ne re­la­cje? Czy na wy­ciecz­ce na­uczy­ciel może spać z uczniem w jed­nym po­ko­ju? W opi­nii eks­pert­ki są to za­cho­wa­nia ry­zy­kow­ne.

Źródło: PAP (onet.pl)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna » Aktualności (prasa, radio, TV) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
  ::  
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group   ::   template subEarth by Kisioł. Programosy   ::  
Regulamin