www.dobrynauczyciel.fora.pl
sprawy nauczycieli
FAQ  ::  Szukaj  ::  Użytkownicy  ::  Grupy  ::  Galerie  ::  Rejestracja  ::  Profil  ::  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ::  Zaloguj


Polacy bardziej zadowoleni z życia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna » Aktualności (prasa, radio, TV)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Prometeusz
Administrator



Dołączył: 15 Mar 2008
Posty: 263
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 8:51, 16 Lip 2009    Temat postu: Polacy bardziej zadowoleni z życia

Polacy bardziej zadowoleni z życia
Jesteśmy coraz bogatsi, bardziej zadowoleni z życia, perspektyw na przyszłość, stanu bezpieczeństwa, sytuacji w kraju; spadło bezrobocie, Polacy częściej korzystają z internetu, mniej palą, rzadziej chodzą do kościoła - to niektóre wnioski z Diagnozy Społecznej 2009, kompleksowego badania warunków i jakości życia Polaków, które od 2000 r. co dwa lata prowadzi zespół pod kierunkiem prof. Janusza Czapińskiego.
- W ciągu minionych dwóch lat w życiu Polaków poprawiło się wszystko z jednym wyjątkiem - spadło zaufanie do instytucji finansowych - podsumował wyniki badania prof. Czapiński. Jak dodał, spadek zaufania do instytucji finansowych łatwo wytłumaczyć kryzysem finansowym. - Ale z kolei jeśli mowa o kryzysie, to dziwi, że innego śladu kryzysu w świadomości i warunkach życia, zachowaniach Polaków absolutnie nie widać - podkreśla Czapiński.

Przedstawione w Warszawie na konferencji prasowej wstępne wyniki Diagnozy wskazują, że realne dochody netto gospodarstw domowych na osobę od 2007 r. wzrosły o 14,6 pkt proc., a od 2000 r. o 40,1 pkt proc.

Spośród większych grup zawodowych największymi zarobkami mogą pochwalić się lekarze (4722 zł), a po nich prawnicy (3675) i nauczyciele akademiccy (3627). Najniższe dochody deklarują rolnicy (od 1220 do 756), pomoce domowe i sprzątaczki (1157). Spośród grup społeczno-zawodowych najwyższe dochody deklarują prywatni przedsiębiorcy (3049), a najniższe bezrobotni (854) oraz uczniowie i studenci (986).

Gospodarstwa domowe są coraz lepiej wyposażone, zwłaszcza w urządzenia z zakresu nowoczesnych technologii. Np. odsetek gospodarstw z dostępem do internetu wzrósł w ciągu ostatnich dwóch lat o 42 proc., a posiadających przenośny komputer - 2,5 krotnie. Mamy też coraz więcej pralek automatycznych, samochodów, telewizorów LCD lub plazmowych, odtwarzaczy DVD czy kuchenek mikrofalowych. Jedynym urządzeniem, które systematycznie znika z polskich domów, jest telefon stacjonarny.

Rośnie odsetek gospodarstw posiadających oszczędności - z 23 proc. w 2005 r., do 32 proc. w 2009 r. Nie zmienia się natomiast wysokość posiadanych oszczędności w stosunku do dochodów (51 proc. ma oszczędności do wysokości trzymiesięcznych dochodów, 8 proc. - oszczędności większe niż roczne dochody.

Tyle samo gospodarstw co w poprzedniej fali badań (40 proc.) pozostaje zadłużonych, przy czym rośnie wysokość zadłużenia; powyżej rocznych dochodów zadłużonych jest 19 proc. badanych (w 2007 r. było to 16, a w 2000 8 proc.). Spadło zadłużenie na zakup dóbr, stałych opłat, np. czynszów, a wzrosło zadłużenie na zakup domu lub mieszkania. Badanie wskazuje jednocześnie, że Polacy nie mają większych kłopotów ze spłatą kredytu mieszkaniowego.

Polacy częściej korzystają z usług służby zdrowia - także tej prywatnej. Wraz ze wzrostem zamożności spada odsetek gospodarstw zmuszonych rezygnować z różnych świadczeń zdrowotnych. W 2009 r. mniej osób niż w poprzednich latach z powodów finansowych zrezygnowało z leczenia zębów czy zakupu leków. Spada również odsetek osób wręczających łapówki za usługi zdrowotne; ponieważ jednak rośnie związane z korupcją ryzyko - wzrosła też kwota przeciętnej łapówki - ze 169 zł w 2005 r. do ok. 500 w 2009 r.

Wzrost korzystania z usług zdrowotnych skutkuje spadkiem symptomów chorobowych oraz depresji psychicznej. W 2009 r. bardzo zadowolonych i zadowolonych ze swojego stanu zdrowia było 43 proc. badanych, w 2000 r. 31 proc.

Znacząco spadło bezrobocie (nie tylko rejestrowane, ale też faktyczne, obejmujące tylko tych zarejestrowanych, którzy aktywnie poszukują pracy, są gotowi ją podjąć, nie pracują w pełnym wymiarze czasu i nie osiągają dochodów powyżej 949 zł). Według Diagnozy, faktycznych bezrobotnych jest w Polsce 5,1 proc. (rejestrowanych 9,9).

Zmieniły się kierunki polskiej emigracji zarobkowej - spadła atrakcyjność Niemiec i USA, wzrosła Wielkiej Brytanii, Włoch Francji i Holandii oraz Norwegii. Ogółem autorzy Diagnozy szacują, że po wejściu Polski do UE wyemigrowało z kraju za pracą nie więcej niż 1,5 mln osób (najwięcej mieszkańców wsi, osób z wykształceniem średnim i zawodowym oraz w wieku 25-34 lat). Zamierza wyjechać za granicę, aby tam pracować, 6,4 proc. respondentów, co w skali kraju oznacza niecałe 2 mln osób.

Spada odsetek Polaków uczestniczących w uroczystościach religijnych. Do kościoła w ogóle nie chodzi 30,8 proc. osób w wieku 16 i więcej lat (w 2007 r. odsetek ten był mniejszy o ponad 2 pkt proc.).

Ciągle ubywa palaczy. W 2000 r. było ich 32,3 proc. (w populacji 16 lat i więcej), obecnie 27,8 proc.

Wzrósł nieco odsetek osób generalnie ufających innym ludziom (z 11,6 proc. w 2007 r. do 13,4 proc. w 2009).

Stopniowo słabnie mit łatwego życia w PRL-u. W 2000 r. 61 proc. pamiętających życie w PRL twierdziło, że było ono łatwiejsze, w 2009 r. przekonanie to żywiło o 20 pkt proc. mniej respondentów. Radykalnie zmieniła się zaś ocena wejścia Polski do UE. W 2005 r. za korzystny wpływ ten uznawało 36 proc. osób, dziś - 63 proc.

Jak powiedział dziennikarzom prof. Czapiński, w tegorocznej Diagnozie najbardziej zaskoczył go przyrost optymizmu i zadowolenia Polaków. "Jest on jeszcze większy niż był w 2007 r." - podkreśla Czapiński.

Także sekretarz Rady Monitoringu (organizatora projektu) i rzecznik prasowy GUS Wiesław Łagodziński podkreśla, że tym, co najbardziej zaskoczyło go w tegorocznej Diagnozie, jest "odporność ludzi na wrzask medialny wokół totalnego kryzysu. Okazuje się, że ludzie są trochę obok państwa, żyją własnym życiem, aż tak łatwo tym medialnym humorom i histeriom nie ulegają" - powiedział PAP Łagodziński.

Podkreślił, że Diagnoza społeczna to "najbardziej rzetelnie zrobione w Polsce badania od 20 lat" i ubolewał, że wnioski z niej są zbyt mało w Polsce wykorzystywane. "Nie mam satysfakcji z wykorzystania tego, zaskakuje mnie, że tak mało wiedzy z tego ciągniemy, a w tym jest naprawdę wiele sygnałów, poważnych ostrzeżeń" - powiedział.

Tegoroczna Diagnoza objęła 12 tys. 381 gospodarstw domowych (w tym 3 699 z edycji w 2007 r.) oraz 26 tys. 178 indywidualnych respondentów (w tym 7 620 z poprzedniej edycji). Drugą część wyników badań (poświęconą m.in. rynkowi pracy i osobom niepełnosprawnym) zespół prof. Czapińskiego przedstawi jesienią.
źródło [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
xx
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 19 Gru 2008
Posty: 347
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 9:15, 16 Lip 2009    Temat postu:

Propaganda godna PRL.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dacyf




Dołączył: 10 Wrz 2014
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 17:13, 10 Wrz 2014    Temat postu:

Odświeżam! Ja jestem naprawdę zadowolona z życia. Spełniam się zawodowo, moja praca w pełni mnie satysfakcjonuje, nigdy się nie nudzę, moi uczniowie są zmotywowani do nauki, motywuje ich przede wszystkim za pomocą pomocy dydaktycznych.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna » Aktualności (prasa, radio, TV) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
  ::  
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group   ::   template subEarth by Kisioł. Programosy   ::  
Regulamin