www.dobrynauczyciel.fora.pl
sprawy nauczycieli
FAQ  ::  Szukaj  ::  Użytkownicy  ::  Grupy  ::  Galerie  ::  Rejestracja  ::  Profil  ::  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ::  Zaloguj


Prezydent zawetował ustawę o pomostówkach

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna » Aktualności (prasa, radio, TV)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Prometeusz
Administrator



Dołączył: 15 Mar 2008
Posty: 263
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 21:39, 15 Gru 2008    Temat postu: Prezydent zawetował ustawę o pomostówkach

Prezydent zawetował ustawę o pomostówkach
Ustawa o emeryturach pomostowych wróci do Sejmu. Tę niecierpliwie wyczekiwaną - głównie przez związkowców - decyzję podjął Lech Kaczyński. Już w ubiegłym tygodniu prezydent mówił, że rozważa zawetowanie ustawy, która ogranicza liczbę osób uprawnionych do wcześniejszych emerytur z 1,1 mln do około 250 tysięcy.


"7 do 3, że zawetuje" - stawiał nieoficjalnie w rozmowie z DZIENNIKIEM jeden ze współpracowników głowy państwa. I - jak się okazało - miał rację. "Ustawa o pomostówkach jest moim zdaniem niesprawiedliwa" - tłumaczył swą decyzję o zawetowaniu dokumentu Lech Kaczyński. "Zwracam się do Sejmu o ponowne rozpatrzenie tej ustawy" - mówił.

Prezydent nie wyklucza własnego projektu ustawy

"Nie ma takich osób, które mają emerytury, a od 1 stycznia mieć ich nie będą, bo nie tego dotyczy ta ustawa. Ale w moim przekonaniu jest ona niesprawiedliwa. W oparciu o arbitralne kryterium - zatrudnienie 1 stycznia 1999 roku - jednym przyznaje ona emerytury pomostowe, a innym nie. Są one wygasające" - tłumaczył prezydent.

Lech Kaczyński nie wykluczył jednocześnie, że wniesie własny projekt w sprawie emerytur pomostowych. "Nie wykluczam, że wniosę projekt, choć jest to zadaniem rządu" - powiedział prezydent.

"Rząd ma obowiązek jak najszybciej opracować nowe przepisy przyznające wcześniejsze emerytury osobom pracującym w szczególnych warunkach. Obliguje go do tego ustawa z 1989 r." - powiedział Janusz Śniadek po zawetowaniu "pomostówek" przez prezydenta.

"Uchwalona przez Sejm ustawa o emeryturach pomostowych nie spełnia podstawowego wymogu, o którym była mowa 10 lat temu" - podkreślił Śniadek.

Zdaniem przewodniczącego "Solidarności", w najbliższym czasie musi udać się uchwalić taką ustawę, która decyzję o prawie do wcześniejszej emerytury odda w ręce komisji lekarskich i ekspertów medycyny pracy, a nie premiera.

"Jeśli nawet Sejm odrzuci weto prezydenta i ustawa o emeryturach pomostowych wejdzie w życie, to OPZZ i tak złoży do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie jej zgodności z konstytucją - powiedział przewodniczący OPZZ Jan Guz.

Żelichowski: Nie wiem kto jest doradcą pana prezydenta

Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski zapowiada prace w koalicji nad nowymi rozwiązaniami dotyczącymi emerytur pomostowych. Polityk podkreślił, że Polski nie stać na przedłużenie obecnych rozwiązań.

"Nie wiem, kto jest doradcą ekonomicznym pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego, kto mu wyliczył, że Polskę na to stać, bo dylemat nie jest taki, czy się należy wcześniejsza emerytura, czy nie, tylko, że w tej chwili, w dobie kryzysu, nie stać nas na tego rodzaju rozrzutność" - powiedział Żelichowski.

Szef klubu PSL zwrócił uwagę, że weto prezydenta oznacza, że od pierwszego stycznia nikt nie będzie mógł przejść na emeryturę pomostową, nawet ci, którzy ze względów zdrowotnych powinni.

"Trzeba będzie stworzyć nową ustawę, która da możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę tym osobom, których stan zdrowia nie pozwala na pracę" - podkreślił Żelichowski. Dodał, że nowy projekt będzie obejmował podobną grupę osób co zawetowana przez Lecha Kaczyńskiego ustawa.

Żelichowski zapowiedział rozmowy z lewicą na temat odrzucenia weta. Jednak - w jego ocenie - szanse, że uda się przekonać wszystkich lewicowych liderów do pomocy w odrzuceniu weta są małe.

Pracodawcy: Należy ubolewać

"Należy ubolewać, że ustawa o emeryturach pomostowych została zawetowana" - powiedział tymczasem przewodniczący Konwentu Business Centre Club dr Wojciech Warski. Dodał, że pracodawcy uważali rozwiązania zawarte w ustawie jako kompromisowe.

"Zgodnie z pierwotnymi propozycjami, emerytury pomostowe miały przysługiwać około 100 tys. pracowników. Potem w wyniku negocjacji objęto nimi około 270 tys. osób, a także przewidziano korzystne rozwiązania dla nauczycieli" - podkreślił przewodniczący Konwentu BCC. Oszacował, że gdyby przedłużono obecne rozwiązania, to emeryturami pomostowymi mogłoby zostać objętych około 1 mln pracowników.

"Pociągnęłoby to za sobą bardzo duże wydatki z budżetu państwa" - ocenił Warski.

Także Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP) z ubolewaniem przyjęła decyzję prezydenta o zawetowaniu nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych.

"Jesteśmy przekonani, że jest to decyzja sprzeczna z interesem gospodarki i tym samym całego społeczeństwa" - podkreślono w wydanym stanowisku PKPP. Zdaniem PKPP, ustawa uchwalona przez Sejm była dobrym kompromisem.

"Pracujący Polacy mieli sfinansować emerytury pomostowe tylko tym, którzy wykonują szczególne prace wskazane przez większość ekspertów medycyny pracy" - podkreśla Lewiatan.

W opinii Konfederacji, projekt rządu pozwoliłby docelowo zaoszczędzić 11 miliardów złotych. "Teraz ta szansa przepadła" - stwierdzili pracodawcy

Ustawa o emeryturach pomostowych, w wersji uchwalonej przez Sejm, przewidywała, że po 1 stycznia 2009 roku na wcześniejszą emeryturę będzie mogło przejść czterokrotnie mniej osób niż wynikałoby to z obecnie obowiązujących przepisów. Byłoby to około 250 tysięcy osób, reprezentujących około 40 zawodów, zamiast około miliona ludzi.

Prawo to straciłaby większość nauczycieli, część kolejarzy, artyści, dziennikarze, kierowcy ciężarówek. Prezydent podpisał natomiast ustawę o dożywotnich emeryturach kapitałowych. Określa ona zasady wypłacania emerytur na nowych zasadach, czyli gromadzonych na indywiduwalnych kontach w Otwartych Funduszach Emerytalnych.

JS, PŚ

żródło [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
gosia
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 03 Kwi 2008
Posty: 217
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: dolny śląsk

PostWysłany: Wto 19:32, 16 Gru 2008    Temat postu:

"Bez pomostówek nie będzie też wcześniejszych emerytur nauczycielskich"

Jeżeli klub Lewicy nie pomoże koalicji w odrzuceniu prezydenckiego weta do ustawy o pomostówkach, nie będzie też ustawy o przejściowych emeryturach dla nauczycieli - powiedział szef klubu PSL Stanisław Żelichowski.

Na początku grudnia PO, PSL, Lewica oraz ZNP porozumiały się ws. przejściowych emerytur dla nauczycieli. Rozwiązania miały być rekompensatą dla nauczycieli, którzy utraciliby przywileje w związku z rządową reformą emerytalną.

Pod projektem złożonym u marszałka Sejmu podpisy złożyli posłowie koalicyjnych klubów PO i PSL oraz Lewicy

Wnioskodawcą miał być szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak.

"Niech SLD teraz powie nauczycielom, że to wszystko co ustaliliśmy dla nich nie wejdzie w życie" - powiedział Żelichowski.

We wtorek po południu w Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie szefa rządu Donalda Tuska z szefem klubu PO Zbigniewem Chlebowskim oraz z Żelichowskim.

Politycy rozmawiali o możliwych posunięciach po zawetowaniu przez prezydenta ustawy o emeryturach pomostowych. Do odrzucenia weta w Sejmie potrzebne jest 3/5 głosów (w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów).

Napieralski: podtrzymamy weto prezydenta

Koalicja rządowa nie ma takiej większości. Do jej uzyskania potrzebne są głosy Lewicy. Jednak szef SLD Grzegorz Napieralski zapowiedział w poniedziałek, że klub Lewicy podtrzyma weto prezydenta do ustawy o pomostówkach.

Żelichowski podkreślił, że koalicja na razie czeka na spełnienie obietnic SLD, który miał deklarować, że jeśli powstanie specjalna ustawa dająca nauczycielom przejściowe emerytury, to pomoże w odrzuceniu prezydenckiego weta do ustawy pomostowej. "Na razie wierzymy, że nasi koledzy dotrzymają słowa" - podkreślił polityk PSL.

Pytany, czy koalicja wycofa poparcie dla ustawy o przejściowych emeryturach dla nauczycieli, jeśli ustawa o pomostówkach nie wejdzie w życie, powiedział: "Nie ma innego wyjścia, to był pakiet. Nie ma pomostówek, nie będzie tej ustawy".

"Umówiliśmy się, że wprowadzamy rozwiązania trudne dla budżetu, wynoszące 4 mld zł, a klub Lewicy popiera odrzucenie weta prezydenta" - zaznaczył szef klubu PSL.

Żelichowski podkreślił, że na spotkaniu, na którym padła taka deklaracja było około 10 osób, w tym dwie z klubu Lewicy m.in jego szef Wojciech Olejniczak.

We wtorek wieczorem zbiera się klub Lewicy, który ma dyskutować nad rozpatrywanymi w tym tygodniu w Sejmie wetami prezydenta do ośmiu ustaw i ustawy o emeryturach pomostowych.

Niewykluczone jednak, że ponowiony zostanie wniosek o odwołanie Olejniczaka z funkcji szefa klubu

Od dłuższego czasu trwa konflikt między Olejniczakiem a Napieralskim. W październiku zarząd krajowy SLD rekomendował Napieralskiego na stanowisko szefa klubu.

W poniedziałek, gdy Napieralski zapowiedział, że klub Lewicy podtrzyma prezydenckie weto, Olejniczak uzależniał decyzję klubu w sprawie weta m.in. od uchwalenia w sprawie emerytur przejściowych dla nauczycieli.

Głosowanie nad wetem prezydenta do ustawy emeryturach pomostowych - jak poinformował Żelichowski - ma się odbyć w piątek.

Ustawa o emeryturach pomostowych, w wersji uchwalonej przez Sejm, przewidywała, że po 1 stycznia 2009 r. na wcześniejszą emeryturę mogłoby przejść czterokrotnie mniej osób niż wynikałoby to z obecnie obowiązujących przepisów. Byłoby to ok. 250 tys. osób, reprezentujących ok. 40 zawodów, zamiast ok. 1 mln osób. Prawo to straciłoby większość nauczycieli, część kolejarzy, artyści, dziennikarze, kierowcy ciężarówek.

Projekt ustawy o nauczycielskich świadczeniach rekompensacyjnych miał objąć około 95 tys. pracujących nauczycieli.

Źródło: PAP

Artykuł z dnia: 2008-12-16, ostatnia aktualizacja: 2008-12-16 16:13


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Misza
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 28 Cze 2008
Posty: 216
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ze wsi
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 15:33, 20 Gru 2008    Temat postu:

Niełatwa decyzja,medialnie tę sytuację można wygrywać na różne argumenty.Po podpisaniu porozumienia ZNP-Rząd,w zasadzie Kaczor był bez szans.Porozumienie to zwiastowało odrzucenie ewnetualnego weta.I tak sie stało.Nauczyciele będący lewakami tkwiący przy ZNP musza połknąc gorzką pigułkę słodzoną teraz w mediach przez róznego rodzaju działaczy.Ci z Solidarności musza przecierpieć swoją mniejszość,inni brak zdecydowania i wieszania sie klamki tych pierwszych.

Pal ich licho jełopów od ciągnięcia składek związkowych naiwniaków.Dla mnie najważniejsze jest abym to ja sam zawiadywał swoimi składkami emerytalnymi,które maja zabezpieczyć mi starość.

Oczywiste jest,że te reformy są po mysli właścicieli funduszy emerytalnych, a My nie liczymy sie,mamy pracowac i krótko pobierać swiadczenia.Medialnie tłumaczy się,że tylko wtedy emerytura będzie godna jak będziemy na nia pracować 45 lat.I na emeryturze zyc statystycznie długo.prof.Radwański w soim komentarzy do kodeksu cywilnego pisał,że w skali wielkich liczb to ubezpieczyciel zawsze odnosi zyski.

Chciałbym za dziesieć lat zawrzeć z synem umowę o dozywocie i przekazać mu wszystkie moje składki,które gdzieś tam krążą z konta na konto.Tyle lat walki i nadal jesteśmy czarnym ludem bez wpływu na swoją kasę.Nasze pomostówki szlag tafił przy wdrożeniu reformy kawałek czasu wczesniej.Teraz tylko zapewniono zyski właścicielom funduszy emerytalnych,a jak oni sa powiązani z naszym Państwem?O co tu chodzi?

A może tych polityków antyPolaków zmusić do przyjęcia własnie takiej opcji,że i obywatel ma prawo do zwrotu całosci składek i tego co zostały na ich podstwie uzyskane.Naprawdę chciałbym sam zarządzić swoja przyszłością emeryta albo rencisty.Gra sie skończyła-nikt nam niczego nie dołozy.Państwo zepcheło deficyt ubezpieczeniowy na nas.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Misza dnia Sob 15:40, 20 Gru 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
cyngiel
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 14 Wrz 2008
Posty: 550
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 19:30, 20 Gru 2008    Temat postu:

Ja dzięki Bogu miałem szanse i zostałem w ZUS-ie i na tej podstawie mam nadzieje wygrać sprawe o wcześniejszą emeryturę w Strasburgu.. Dla mnie OFE to obca materia. Wiadomo było od początku, że OFE będzie istnieć do czasu dopóki nie będą musieli wypłacać emerytur. Niebawem OFE ogłosi ogólnopolską upadłość z powodu złych inwestycji, a klienci będą wypłacani dalej z ZUS-u, tylko, że w wysokości 50% - 60% z tego co miało być. Tym sposobem ostatnia z czterech bończucznych reform Buzka ( najbardziej odwleczona w czasie ) skończy się jak poprzednie totalnym fiaskiem.

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez cyngiel dnia Sob 19:31, 20 Gru 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Misza
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 28 Cze 2008
Posty: 216
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ze wsi
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 1:49, 25 Gru 2008    Temat postu:

Nie pisz mi o Buzku,od jego rządów wzrosły radykalnie koszty administracji kraju,a teraz Tusk z jednej strony powieksza grupę pasozytów przez chociazby ustawę i doradcach,a z drugiej podcina edukację.Dla mnie osobiscie nie ma wytłumaczenia i obrony działań tego rządu.Uznałbym intencje rzadu gdyby podniósl nakłady na oświatę do np: 5%PKB i zażadałby od nauczycieli więcej pracy.Cos za cos,natomiast obserwowanie jak upadamy z roku na rok jest nie do zniesienia.A taniec zwiazków wokół negocjacji po uprzednim gremialnym głosowaniu nauczycieli na PO nadwątlił moje zaangażowanie społeczne.

Nie wiem czy szanowne koleżeństwo pamięta p.Krysię Łybacka na Szucha w 2002 roku?Otóż podniosła owa Pani inicjatywę zobowiązania nauczycieli do co najmniej dwóch godzin zajęć pozalekcyjnych dodatkowo.Ciąg przedstawicieli śródowisk ZNP do potanienia pracy nauczyciela jest oczywisty dla mnie z perspektywy kilkunastu lat, gdzie aktywnie obserwowałem nasza oświate.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna » Aktualności (prasa, radio, TV) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
  ::  
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group   ::   template subEarth by Kisioł. Programosy   ::  
Regulamin