www.dobrynauczyciel.fora.pl
sprawy nauczycieli
FAQ  ::  Szukaj  ::  Użytkownicy  ::  Grupy  ::  Galerie  ::  Rejestracja  ::  Profil  ::  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ::  Zaloguj


TO JUŻ KONIEC

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna » Aktualności (prasa, radio, TV)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bogi
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 17 Mar 2008
Posty: 160
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: zachodniopomorskie

PostWysłany: Śro 15:04, 01 Paź 2008    Temat postu: TO JUŻ KONIEC

Zarząd Główny ZNP zadecydował wczoraj, że „na czas trwania rozmów z rządem, nie dłużej jednak niż do momentu rozpoczęcia w parlamencie prac nad nowelizacją prawa oświatowego, nie podejmie działań o charakterze protestacyjnym”.


- ZNP uznaje, że istnieje szansa na spełnienie przez rząd podstawowych postulatów środowiska oświatowego. Brak realizacji przez rząd i Sejm RP wyżej wymienionych postulatów spowoduje radykalizację działań ZNP – czytamy w uchwale ZG ZNP.

I co wy nato:((((


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
stoper
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 15 Mar 2008
Posty: 401
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 30 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: opolskie

PostWysłany: Śro 19:00, 01 Paź 2008    Temat postu:

To już początek "agonii"...Sad
Emerytury przegrane, godzin dorzucą (w sumie to nieważne czy dydaktycznych, czy opiekuńczo-wychowawczych....), podwyżko-obniżki....
ŻADEN z postulatów ZZ nie został osiągnięty! - totalna kompromitacja !
Obawiam się o to co będzie z edukacją dalej.....


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Misza
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 28 Cze 2008
Posty: 216
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ze wsi
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 19:51, 01 Paź 2008    Temat postu:

Koleżanki i koledzy to jeszcze nie wszystki i to jeszcze nie koniec.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
gosia
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 03 Kwi 2008
Posty: 217
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: dolny śląsk

PostWysłany: Wto 21:18, 07 Paź 2008    Temat postu:

Gazeta Prawna

Nie ma porozumienia w sprawie emerytur i decentralizacji oświaty, jest w sprawie pensum i negocjacji płac związków z samorządami. Zakończyły się trwające od maja negocjacje rządu z oświatowymi związkami zawodowymi.


Wittkowicz przypomniał, że związki zawodowe będą szukać poparcia dla swoich racji u prezydenta. Fot. PAP


"Jest kilka bardzo istotnych rzeczy, które pozostały przed nami, m.in. kwestia emerytalna. Do rozstrzygnięcia pozostaje skala wzrostu wynagrodzeń, a przede wszystkim powiązania wzrostu wynagrodzeń ze zwiększonymi zadaniami, które staną przed nauczycielami" - mówił Broniarz. Fot. PAP


Jak poinformował prowadzący negocjacje sekretarz stanu w kancelarii premiera Michał Boni, w ciągu dwóch dni strony mają podpisać protokół ustaleń, w którym będą zapisane zarówno wspólne wnioski z negocjacji, jak i rozbieżności. Fot. PAP
Negocjacje dotyczyły rządowych projektów nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela i ustawy o systemie oświaty. Dziś odbyło się ostatnie spotkanie. Kończy się też formalny proces konsultacji społecznych projektów.

Jak poinformował prowadzący negocjacje sekretarz stanu w kancelarii premiera Michał Boni, w ciągu dwóch dni strony mają podpisać protokół ustaleń, w którym będą zapisane zarówno wspólne wnioski z negocjacji, jak i rozbieżności. Kwestie, które udało się uzgodnić, zostaną uwzględnione w zmodyfikowanych po konsultacjach społecznych projektach.

Osiągnięto porozumienie ws. czasu pracy nauczycieli

Osiągnięto porozumienie w sprawie czasu pracy nauczycieli. Wcześniej rząd zapowiadał podwyższenie liczby godzin lekcyjnych, które każdy nauczyciel musiałby przeprowadzić tygodniowo, czyli pensum. Po negocjacjach wycofał się w tych planów i teraz zamierza zmodyfikować projekt tak, aby pensum pozostało bez zmian, ale aby każdy nauczyciel musiał, w ramach swojego czterdziestogodzinnego tygodnia pracy, odbywać zajęcia dodatkowe, np. z uczniami słabszymi lub szczególnie uzdolnionymi. Z zajęć tych - inaczej niż obecnie - nauczyciel będzie rozliczany.

Chodzi o godziny poświęcone, jak mówił Boni, na "rozwój uczniów, wyrównywanie szans i opiekę świetlicową w klasach 1 - 3".

"Byłaby to jedna godzina obowiązkowo od 1 września 2009 r. w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. My uważamy, że należy wprowadzić jeszcze jedną godzinę od 1 września 2010" - powiedział Boni. Dodał, że na podwyższenie o kolejną godzinę związki się nie zgadzają.

Zapowiedział też przeprowadzenie ogólnopolskich badań dotyczących rzeczywistego czasu pracy nauczycieli. Miałaby je wykonać profesjonalna instytucja wyłoniona w konkursie.

Jak poinformował Boni, udało się też porozumieć co do kwestii negocjowania przez związki zawodowe regulaminów wynagrodzeń z samorządami prowadzącymi szkoły. Rząd chciał wcześniej ograniczyć prawa związków tylko do zatwierdzania tych regulaminów.

Oświatowe związki zawodowe nie zgadzają się na zniesienie wcześniejszych emerytur dla nauczycieli

Oświatowe związki zawodowe nadal nie zgadzają się na zniesienie wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. Rządowy projekt przewiduje wykreślenie z Karty Nauczyciela artykułu przyznającego nauczycielom prawo do wcześniejszych emerytur. Nauczyciele nie zostali też uwzględnieni w projektach dotyczących emerytur pomostowych. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz powiedział, że o zmianę tych zapisów w ustawach będą apelować do parlamentu.

"Jest kilka bardzo istotnych rzeczy, które pozostały przed nami, m.in. kwestia emerytalna. Do rozstrzygnięcia pozostaje skala wzrostu wynagrodzeń, a przede wszystkim powiązania wzrostu wynagrodzeń ze zwiększonymi zadaniami, które staną przed nauczycielami" - mówił Broniarz.

Związki liczą też na to, że parlament zmieni w ustawie zapisy, które mają umożliwić samorządom przekazywanie szkół do prowadzenia stowarzyszeniom i fundacjom bez zgody kuratora oświaty.

O braku zgody na przekazywanie majątku publicznych szkół przez samorządy innym podmiotom mówił przewodniczący branży nauki, oświaty i kultury Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz.

Związki domagają się dalszych negocjacji ws. wynagrodzeń dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych

Wyjaśnił, że związki domagają się też dalszych negocjacji w sprawie wynagrodzeń dla nauczycieli na najwyższych stopniach awansu zawodowego, czyli mianowanych i dyplomowanych. Związki argumentują, że wynagrodzenia te, jeśli plany rządu zostaną zrealizowane, wzrosną za mało w stosunku do tego, o ile wzrosną wynagrodzenia ich młodszych kolegów, zwłaszcza nauczycieli stażystów. "Bez tego praktycznie żaden rząd nie ma szansy uzyskania poparcia w środowisku edukacyjnym" - powiedział Wittkowicz.

Przypomniał, że związki zawodowe będą szukać poparcia dla swoich racji u prezydenta. 23 października pod patronatem Lecha Kaczyńskiego ma się odbyć "oświatowy okrągły stół". Organizację takiej debaty kancelaria prezydenta zapowiadała już w sierpniu.

"Jeżeli w parlamencie zmiany będą szły w kierunku, który nie jest akceptowalny przez środowisko i stronę społeczną, będziemy wnioskować do prezydenta o wetowanie tych ustaw, podobnie jak ustaw dotyczących emerytur pomostowych, które eliminują nauczycieli" - powiedział Wittkowicz.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Misza
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 28 Cze 2008
Posty: 216
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ze wsi
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 22:20, 07 Paź 2008    Temat postu:

Bez 4 dodatkowych godzin do pensum składa sie pomysł objecia obowiązkiem szkolnym 6 latków.I to chyba jest pewne.

Najgrozniejsze pozostały kwestie zmian systemowych,ale tutaj przy wyraznym kierunku centralistycznym w całej Europie Hallowa raczej nie ma szans na zdobycie zrozumienia w parlamencie.Wszedzie oświata to domena panstwa,nawet w Finlandii.Polska wybierając odmienie poszłby pod prąd.Bądżmy dobrej mysli.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
madaszka
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 09 Kwi 2008
Posty: 182
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 23:21, 07 Paź 2008    Temat postu:

Proponuję, aby specjalna komisja wyłoniona w konkursie zbadała rzeczywisty czas pracy posłów i innych nierobów utrzymujących się z naszych podatków.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
stoper
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 15 Mar 2008
Posty: 401
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 30 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: opolskie

PostWysłany: Śro 9:43, 08 Paź 2008    Temat postu:

Wczoraj, 7 października br. zakończyły się negocjacje oświatowych związków zawodowych z rządem.

- Podpisanie protokołu z wielomiesięcznych rozmów nastąpi do końca tygodnia. Projekty nowelizacji ustaw: o systemie oświaty i Karta Nauczyciela w najbliższych dniach zostaną skierowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pod obrady Komitetu Rady Ministrów – informuje MEN.

Wczorajsze rozmowy dotyczyły czasu pracy nauczycieli. – Przedstawiciele resortu edukacji stwierdzili, że nauczyciele nie powinni mieć płacone za nadgodziny, bo dodatkowo prowadzone przez nich lekcje powinny być wliczone w 40-godziiny tydzień pracy – relacjonuje Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Zbijaliśmy ten nieracjonalny argument.

ZNP wystąpiło także przeciwko wprowadzeniu aż czterech godzin w podstawówkach i gimnazjach, a w szkołach ponadgimnazjalnych dwóch godzin zajęć opiekuńczo-wychowawczych w ramach tygodniowego czasu pracy. – Zaproponowaliśmy, aby mówić o ewentualnym wprowadzeniu jednej godziny zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla wszystkich nauczycieli – mówi szef ZNP.

Na taką propozycję nie zgodził się MEN. Jednak resort zrezygnował z czterech i dwóch godzin (odpowiednio dla szkół podstawowych i gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych) na rzecz:

- jednej godziny zajęć wychowawczo-opiekuńczych dla nauczycieli podstawówek i gimnazjów od roku 2009 i kolejnej godziny od 2010 r.,

- jednej godziny zajęć wychowawczo-opiekuńczych dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych od roku 2010.

ZNP nadal postuluje wzrost płacy zasadniczej nauczycieli. Związek proponuje zmianę struktury wynagrodzenia na rzecz wzrostu płacy zasadniczej wszystkich nauczycieli. Satysfakcjonująca dla Związku jest jedynie informacja o wzroście płacy zasadniczej stażystów z 82 do 100 proc. kwoty bazowej, która jest wynikiem tegorocznych negocjacji.

Sprawa nauczycielskich emerytur wróci podczas debaty sejmowej.

Podczas negocjacji ZNP reprezentowali Sławomir Broniarz, prezes ZNP oraz wiceprezesi ZG ZNP - Krzysztof Baszczyński i Jarosław Czarnowski.

Stronę rządową reprezentowali natomiast przedstawiciele resortów - edukacji, pracy oraz finansów, a także minister w Kancelarii Premiera, Michał Boni. (mk)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
stoper
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 15 Mar 2008
Posty: 401
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 30 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: opolskie

PostWysłany: Śro 12:14, 08 Paź 2008    Temat postu:

Dosyć dużo informacji (niestety niedobrych....) z ostatnich dni jest na stronie "S" - [link widoczny dla zalogowanych]

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna » Aktualności (prasa, radio, TV) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
  ::  
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group   ::   template subEarth by Kisioł. Programosy   ::  
Regulamin