www.dobrynauczyciel.fora.pl
sprawy nauczycieli
FAQ  ::  Szukaj  ::  Użytkownicy  ::  Grupy  ::  Galerie  ::  Rejestracja  ::  Profil  ::  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ::  Zaloguj


urlop zdrowotny a podwyżka

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna » Problemy prawne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
label
Gość


PostWysłany: Śro 16:01, 02 Kwi 2008    Temat postu: urlop zdrowotny a podwyżka

Witam
Czy przebywając na (rocznym) urlopie zdrowotnym mam prawo do podwyżki od stycznia 2008 roku i jje wyrównania? Bo podobno nie mam.
Powrót do góry
Już zalogowany
Gość


PostWysłany: Śro 17:02, 02 Kwi 2008    Temat postu:

Zarejestruj się, a my przez ten czas zapytamy eksperta.
Powrót do góry
stoper
Aktywny uzytkownikDołączył: 15 Mar 2008
Posty: 401
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 30 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: opolskie

PostWysłany: Śro 18:04, 02 Kwi 2008    Temat postu:

Autor: Bożena Styczyńska
Źródło: Rachunkowość Budżetowa Nr 015/2007 z dnia 2007-08-01

Nauczyciel jest na urlopie zdrowotnym od 1 września 2006 r. do 31 sierpnia 2007 r. Czy przysługuje mu podwyżka płac od 1 stycznia 2007 r.?
okładka

RADA

Nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia nie powinien być obejmowany podwyżkami płac, które w tym czasie są przeprowadzane. Artykuł 73 ust. 5 Karty Nauczyciela stanowi, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń i dodatków socjalnych.

UZASADNIENIE

Przepis ten używa sformułowania "zachowuje". Wskazuje ono, że należy mu się w czasie przebywania na tym urlopie wynagrodzenie w takiej wysokości, w jakiej przysługiwało mu ono w momencie jego rozpoczęcia.

Ponadto art. 30 ust. 5 pkt 1 Karty Nauczyciela oraz rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy przewidują, że coroczne ustalanie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego ma miejsce w stosunku do nauczycieli realizujących tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin. Tymczasem nauczyciel przebywający na urlopie zdrowotnym nie realizuje w trakcie jego trwania żadnego wymiaru godzin.

Jest to drugi argument przemawiający za tym, że nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia nie przysługuje podwyżka płacy, mająca miejsce w czasie trwania tego urlopu.

Bożena Styczyńska

Podstawy prawne

l Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 102, poz. 689)

l Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. Nr 22, poz. 181; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 56, poz. 372)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
label01
Gość


PostWysłany: Śro 19:02, 02 Kwi 2008    Temat postu: urlop zdrowotny a podwyżka

Zarejstrowałam sie już.
Znalazłam też cos takiego:
Przeczytałem całkiem odmienną opinię Urszuli Kołowskiej z MEN:

"Urlop zdrowotny a podwyżka wynagrodzenia nauczyciela
- Opinia zawarta w programie komputerowym
„Prawo oświatowe”
Pytanie:
Dyrektor Przedszkola w K., zwraca się z prośbą o odpowiedź na następujące pytanie dotyczące wynagrodzenia nauczyciela.
Czy nauczycielce, która od 28 listopada 2007 do 31 sierpnia 2008 r. przebywa na urlopie zdrowotnym, będzie przysługiwała od 1 stycznia 2008 r. podwyżka w związku ze zmianą przepisów Karty Nauczyciela i nowym rozporządzeniem płacowym MEN?

Odpowiedź:
[odpowiedzi udzielono: 29 stycznia 2008 r.
stan prawny dotychczas nie uległ zmianie]

Tak. Nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia w przypadku zmiany stawek wynagrodzenia zasadniczego dla ogółu nauczycieli, odbywającej się corocznie na mocy nowelizacji rozporządzenia MENiS z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli...(Dz. U. Nr 22, poz. 181, z późn. zm.), nabywa prawo do nowej stawki wynagrodzenia zasadniczego od dnia 1 stycznia 2008 r.

Uzasadnienie:
Stosownie do brzmienia art. 73 ust. 5 Karty Nauczyciela nauczyciel w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, o których mowa w art. 54, tj. dodatku mieszkaniowego i tzw. dodatku wiejskiego.
Powyższe oznacza, że w przypadku, gdy na mocy rozporządzenia MENiS z dnia 31 stycznia 2005 r. nauczyciele otrzymują podwyżkę wynagrodzeń, prawo do nowej stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługuje od dnia 1 stycznia danego roku również nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia. Oczywistym jest, że wraz ze wzrostem stawki wynagrodzenia zasadniczego wzrasta stawka dodatku za wysługę lat (jako % liczony w stosunku do wynagrodzenia zasadniczego, stosownie do art. 33 ust. 1 Karty Nauczyciela).
Zgodnie z art. 30 ust. 11 Karty Nauczyciela nowe, podwyższone wynagrodzenie powinno być wypłacone nauczycielowi nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ogłoszenia ustawy budżetowej na 2008 r., z wyrównaniem od dnia 1 stycznia tego roku."
Powrót do góry
GośćPostWysłany: Śro 22:32, 02 Kwi 2008    Temat postu:

i bądź tu mądry...
Powrót do góry
GośćPostWysłany: Czw 11:52, 03 Kwi 2008    Temat postu:

Na twoim miejscu złożyłabym wniosek o wyrównanie i dołączyła korzystną wykładnie prawną. Koń ma wielki łeb, niech myśli.
Powrót do góry
gosia
Aktywny uzytkownikDołączył: 03 Kwi 2008
Posty: 217
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: dolny śląsk

PostWysłany: Czw 14:50, 03 Kwi 2008    Temat postu: Re: urlop zdrowotny a podwyżka

Od początku stycznia 2008 przebywam na urlopie dla poratowania zdrowia i mimo to przed tygodniem otrzymałam nowy angaż uwzględniający podwyżkę. Na konto wpłynęły też pieniądze z wyrównaniem od 1 stycznia. Moja dyrektor stwierdziła, że to nie jest indywidualna podwyżka dla mnie, ale odgórna regulacja płac. Koleżanki w innych placówkach rownież otrzymały podwyżki.
Jestem z Dolnego Śląska.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
label01
Gość


PostWysłany: Czw 15:41, 03 Kwi 2008    Temat postu:

Nie wierzę własnym oczom, ja też jestem z Dolnego Śląska... ale u mnie w placówce 3 osoby przebywające na urlopach zdrowotnych nie otrzymały podwyżek ani wyrównania. A jestem ciekawa, czy otrzymałyście "normalną" trzynastkę, bo ja okrojoną. Dzięki za zainteresowanie tematem.
Powrót do góry
GośćPostWysłany: Pon 21:40, 07 Kwi 2008    Temat postu:

:evil: :evil: Powinni zmienić zapis a Karcie Nauczyciela,bo słowo"zachowuje" prawo do wynagrodzenia jest niejednoznaczne.Każdy prawnik inaczej to interpretuje.Niepotrzebnie pan Dera swoją złą opinią wprowadził zamieszanie.Dla mnie opinia pani Kołowskiej z MEN jest wiarygodna.Jestem dyrektorem szkoły i gdybym miała taką osobę na urlopie zdrowotnym wypłaciłabym :twisted:
Pozdrawiam:)ja też jestem z Dolnego Śląska
Powrót do góry
beza
Dołączył: 17 Mar 2008
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: pomorskie

PostWysłany: Śro 10:00, 09 Kwi 2008    Temat postu:

Jestem na urlopie zdrowotnym od 1 września 2007 do 31 sierpnia2008. Otrzymałam podwyżkę z wyrównaniem od stycznia. Nikt nie dyskutował nawet na ten temat. Znowu państwo w państwie?
Inna sprawa, że to jałmużna. Wyszło 152, 65 na miesiąc po 20 latach pracy i stopniu dyplomowanego.

Jestem z pomorskiego.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wtchoryk@wp.pl
Gość


PostWysłany: Śro 15:08, 16 Kwi 2008    Temat postu: podwyżka na urlopie zdrowotnym

(16.04) Podwyżki dla nauczycieli na urlopach zdrowotnych


Ministerstwo edukacji przedstawiło opinię w sprawie podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli przebywających na urlopie dla poratowania zdrowia.


Zdaniem MEN, przez użyty w art. 73 ust. 5 Karty Nauczyciela zwrot „zachowuje prawo” należy rozumieć prawo nauczyciela przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia do wynagrodzenia zasadniczego aktualnie obowiązującego, a zatem również podwyższonego od 1 stycznia br. (zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego).


Nauczyciel w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych.


Błędne jest utożsamienie wynagrodzenia za urlop dla poratowania zdrowia nauczyciela z zasiłkiem chorobowym przyznawanym po 33 dniu przebywania na długotrwałym zwolnieniu i które nie będąc wynagrodzeniem za pracę podlega szczególnym uregulowaniom w zakresie określania jego wysokości uregulowanym w przepisach ustawy 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

GŁOS NAUCZ.
Powrót do góry
GośćPostWysłany: Nie 22:16, 27 Kwi 2008    Temat postu:

dostałam podwyżkę, nareszcie
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna » Problemy prawne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
  ::  
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group   ::   template subEarth by Kisioł. Programosy   ::  
Regulamin