www.dobrynauczyciel.fora.pl
sprawy nauczycieli
FAQ  ::  Szukaj  ::  Użytkownicy  ::  Grupy  ::  Galerie  ::  Rejestracja  ::  Profil  ::  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ::  Zaloguj


APEL SOLIDARNOŚCI

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna » Protesty i akcje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bogi
Aktywny uzytkownikDołączył: 17 Mar 2008
Posty: 160
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: zachodniopomorskie

PostWysłany: Wto 16:45, 01 Kwi 2008    Temat postu: APEL SOLIDARNOŚCI

Apel SKOiW NSZZ Solidarność w sprawie akcji protestacyjnej w placówkach oświatowychApel

W związku z pogarszającą się sytuacją pracowników oświaty Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” prowadzi akcję protestacyjną.

Apelujemy o:

1. Składanie podpisów pod referendum protestacyjnym.

2. Składanie podpisów pod Obywatelskim Projektem ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela, który proponuje „Solidarność” oświatowa.

3. Zwracanie się do posłów ze swoich okręgów wyborczych o głosowanie „ZA” Obywatelskim Projektem.Chcemy:

* radykalnej poprawy zarobków nauczycielskich (patrz: tabela),

* poprawy sytuacji nauczycieli stażystów;

* zachowania możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.


Pensja średnia brutto
(nie wszyscy otrzymują)


Pensja zasadnicza brutto

(każdy otrzymuje)

2008

Projekt MEN


Obywatelski

Projekt „S”


2008

Projekt MEN


Obywatelski

Projekt „S”

Stażysta


1701


2074


1418


1452

Kontraktowy


2126


3111


1644


2178

Mianowany


2977


4667


2014


3267

Dyplomowany


3827


6222


2380


4355Aby Projekt Obywatelski trafił bezpośrednio do Sejmu, musimy zebrać co najmniej 100 tys. podpisów. Im będzie ich więcej, tym większa jest szansa na pozytywne rozpatrzenie przez parlament.Podejmujemy te działania, bo chcemy, aby zarówno nauczyciele jak i pracownicy administracji i obsługi szkolnej skorzystali ze skutków wzrostu gospodarczego, a rządzący mogli udowodnić ludziom oświaty, że deklaracje o radykalnym wzroście zarobków nie były tylko pustymi obietnicami przedwyborczymi.Zwracamy się do Państwa o wsparcie działań, które będą korzystne dla całego środowiska oświatowego.Walcz o swoją godziwą płacę!Gdańsk – Warszawa, 14 lutego 2008 roku

Obywatelski projekt

USTAWA

z dnia 2008 r.

o zmianie ustawy - Karta NauczycielaArt. 1

W ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:

1) W Art. 30:a) ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„3. Średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty stanowi co najmniej 100% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Kwota bazowa waloryzowana jest corocznie co najmniej średniorocznym planowanym wskaźnikiem wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych określonym w ustawie budżetowej, skorygowanym ewentualnym niedoszacowaniem tego wskaźnika w roku poprzednim. Podwyższenie kwoty bazowej ponad średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług następuje w drodze porozumienia partnerów społecznych w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych corocznie w terminie do dnia 20 lipca. Rada Ministrów jest zobowiązana uwzględnić porozumienie w projekcie ustawy budżetowej na najbliższy rok.”;b) ust. 4 otrzymuje brzmienie:

„4. Średnie wynagrodzenie pozostałych nauczycieli stanowi dla:

1) nauczyciela kontraktowego – co najmniej 150%,

2) nauczyciela mianowanego - co najmniej 225%,

3) nauczyciela dyplomowanego - co najmniej 300%

wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 3.”;c) w ust. 5 pkt. 1 otrzymuje brzmienie:

„1) wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli realizujących tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, o którym mowa w art. 42 ust. 3, oraz dla nauczycieli, których tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin ustala się na podstawie art. 42 ust. 7, a także szczegółowe zasady zaszeregowania nauczycieli, z uwzględnieniem zasady, iż średnia minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego stanowi co najmniej 70% średniego wynagrodzenia nauczycieli, o którym mowa w ust. 3 i 4 oraz sposób udokumentowania prawa do określonej stawki wynagrodzenia zasadniczego;2) w Art. 53 ust. 1a otrzymuje brzmienie:

„1a. Z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, o którym mowa w ust. 1, wypłacane jest nauczycielowi do końca czerwca każdego roku świadczenie urlopowe w wysokości tego odpisu, pomniejszonego o odpis podstawowy, o którym mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym.”3) Art. 61 otrzymuje brzmienie

„Art. 61. 1. Nauczyciel posiadający wymagane kwalifikacje, który swą pierwszą pracę zawodową w życiu podejmuje w szkole, na swój wniosek otrzymuje jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie w wysokości trzymiesięcznego otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego. Prawo do złożenia wniosku o wypłacenie zasiłku przysługuje nauczycielowi w okresie pierwszych dwóch lat pracy w szkole. Zasiłek wypłaca szkoła, w której nauczyciel jest zatrudniony w dniu złożenia wniosku.

2. Zasiłek, o którym mowa w ust. 1, podlega zwrotowi, jeżeli nauczyciel nie przepracuje trzech lat w szkole. W uzasadnionych przypadkach organ prowadzący szkołę może zwolnić nauczyciela w całości lub w części od obowiązku zwrotu zasiłku.4) W Art. 88 ust. 2a:

,,2a. (uchylony)”Art. 2

Ustawa wchodzi w życie z dniem 31 sierpnia 2008 r.

Załączniki:

1. Referendum strajkowe - plik Word

2. Lista poparcia projektu obywatelskiego zmian w ustawie Karta Nauczyciela - plik WordI co wy na to, oryginał na stronie [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
filologini58
Aktywny uzytkownikDołączył: 15 Mar 2008
Posty: 355
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 21 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: podkarpackie

PostWysłany: Śro 12:46, 02 Kwi 2008    Temat postu:

Wszystko pięknie, tylko nie wierzę, że poskutkuje. Zostawiamy swój los w rękach posłów, którzy jak do tej pory nie zrobili dla nas nic. Dlaczego teraz mieliby się za nami ująć. Można dalej apelować, zbierać podpisy, ale obawiam się, ze bez strajku natychmiastowego począwszy od egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej, nic z tego nie będzie. Drodzy koledzy i koleżanki nauczyciele, obserwujmy i uczmy się od innych grup zawodowych, które zrobiły to skutecznie. Nie używajmy narzędzi, które okazały się bezużyteczne. Jesteśmy przecież inteligentni!

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez filologini58 dnia Śro 12:48, 02 Kwi 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bogi
Aktywny uzytkownikDołączył: 17 Mar 2008
Posty: 160
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: zachodniopomorskie

PostWysłany: Śro 13:01, 02 Kwi 2008    Temat postu:

Ja też nie wierzę, ale przed chwilą usłyszałam, że protestując zrobimy tylko krzywdę dzieciom "żenada", z kim ja pracuję???????
Nasza grupa zawodowa to rzeczywiście dno w dosłownym znaczeniu Embarassed


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
filologini58
Aktywny uzytkownikDołączył: 15 Mar 2008
Posty: 355
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 21 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: podkarpackie

PostWysłany: Śro 13:28, 02 Kwi 2008    Temat postu:

Masz, racjęSad Czasami mam się ochotę 'pochlastać'. Jesteśmy wyjątkową zbieraniną osobowości. W końcu, ta opinia o nauczycielach jako nieudacznikach skądś się przecież wzięła.
Namawiając do strajku, przynosząc wydruki artykułów napotykam mur - beton. Mam chyba dość tych ludzi. Jeśli na tym forum uda się nam skupić trzeźwo myślących (we właściwym tego słowa znaczeniu) i coś zdziałać, będzie to niesamowite. Jestem tu, bo nie mam gdzie ze swoim sposobem myślenia się podziać. Nie wiem, czy to ja jestem stara i głupia, czy to może im się wszystko w głowach popieprzyło.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
przyszły nauczyciel
Gość


PostWysłany: Śro 18:16, 02 Kwi 2008    Temat postu:

Droga fiolgini, dopiero przygotowuję się do tego zawodu, od września zaczynam pracę. Dzięki praktykom zrozumiałam jak cięzki jest to zawód. Po jednym dniu, po przeprowadzeniu 6u lekcji jedyne o czym marzyłam to schować sie w domowym zaciszu i zasnać. jednak zapał mnie nie opuścił. Obserwuje fora nauczycielskie i rozumiem Twoją i wielu innych wściekłość. Swoim skromnym zdaniem mogę mogę jedynie dodać, że działanie ZNP to jakiś absurd. Jak można tak jawnie oszukiwać i rolować nauczycieli??? Jak to sie dzieje, że taki człowek jak pan Broniarz nie spadł jeszcze ze swojeo stołka?, dlaczego nauczyciele poddają sie jego manipulacjom(pseudo - ankiety, pseudo - protesty). Oświadczenie, iż 08.04 ZNP zadecyduje o strajku...podczas, gdy w ten dzień byłby on najlepszym rozwiązaniem, pewnie kolejne oświadczenie będzie w dniu egzaminów gimnazjalnych... Przykre jest to jak spada ranga zawodu nauczyciela...Ja dopiero zaczynam i jestem załamana, a co dopiero nauczyciele z wieloletnim stażem mają powiedzieć, jak można ich tak zwodzić, odbierać wszystkie prawa i przywileje, to jakiś cyrk, to tylko w Polsce jest możliwe...
Powrót do góry
przyszły nauczyciel
Gość


PostWysłany: Śro 18:23, 02 Kwi 2008    Temat postu:

oczywiście miało być FILOLOGINI... Wink
Powrót do góry
bogi
Aktywny uzytkownikDołączył: 17 Mar 2008
Posty: 160
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: zachodniopomorskie

PostWysłany: Śro 19:09, 02 Kwi 2008    Temat postu:

"Przyszły nauczycielu" spieprzaj z tego bagna, bo później będziesz żałował, a lata szybko lecą. Lepiej nie będzie, a do szkoły zawsze można wrócić. Gorzej z nami, już z jakimś stażem. Po tylu latach trudno zaczynać wszystko od nowa, no i wiek nie ten.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
filologini58
Aktywny uzytkownikDołączył: 15 Mar 2008
Posty: 355
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 21 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: podkarpackie

PostWysłany: Śro 21:14, 02 Kwi 2008    Temat postu:

Przyszły nauczycielu, jeśli planujesz zostać w tym zawodzie, to zacznij się hartować już teraz. Naucz się mówić 'nie'. Studiuj przepisy, zaglądaj na fora. Nie daj się zastraszać i szukaj wsparcia. Największym błędem jest milczenie, które traktowane jest jako akceptacja obecnej sytuacji.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
stoper
Aktywny uzytkownikDołączył: 15 Mar 2008
Posty: 401
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 30 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: opolskie

PostWysłany: Śro 22:41, 02 Kwi 2008    Temat postu:

"Przyszły nauczycielu" - na spotkaniu po 5 od skończenia studiów stwierdzisz, że zarabiasz 1/3 tego co twoi kumple z roku, po 10 latach stwierdzisz, że jesteś w porównaniu z nimi .... nikim, i masz kłopoty ze zdrowiem...i niestety, że na zmianę zawodu zbyt późno..... - nie pchaj się w "bagno" !!!!!!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bogi
Aktywny uzytkownikDołączył: 17 Mar 2008
Posty: 160
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: zachodniopomorskie

PostWysłany: Śro 23:16, 02 Kwi 2008    Temat postu:

A tak na marginesie zarejestruj się na forum, będzie nas więcej Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
nauczyciel
Gość


PostWysłany: Pią 20:03, 04 Kwi 2008    Temat postu: strajk

kiedy w końcu ten strajk
Powrót do góry
bogi
Aktywny uzytkownikDołączył: 17 Mar 2008
Posty: 160
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: zachodniopomorskie

PostWysłany: Nie 18:27, 06 Kwi 2008    Temat postu:

OTO JEST PYTANIE

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
PTICA52
Gość


PostWysłany: Wto 1:24, 08 Kwi 2008    Temat postu:

[quote="bogi"]Ja też nie wierzę, ale przed chwilą usłyszałam, że protestując zrobimy tylko krzywdę dzieciom "żenada", z kim ja pracuję???????
Nasza grupa zawodowa to rzeczywiście dno w dosłownym znaczeniu :oops:[/quote]

A jak ja źle o tej grupie zawodowej mówię, to krzyk....
Powrót do góry
bogi
Aktywny uzytkownikDołączył: 17 Mar 2008
Posty: 160
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: zachodniopomorskie

PostWysłany: Wto 13:41, 08 Kwi 2008    Temat postu:

Ja mówię w innym sensie, nie odróżniasz tego?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bogi
Aktywny uzytkownikDołączył: 17 Mar 2008
Posty: 160
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: zachodniopomorskie

PostWysłany: Wto 13:46, 08 Kwi 2008    Temat postu:

Ty podważasz kompetencje nauczycieli i ich autorytet. Ja mówi o zbyt niskiej samoocenie, bo zarabiamy najmniej w Europie, a dybiemy tyle samo, jak nie więcej. Jesteśmy także najsłabiej opłacaną grupą w sferze budżetowej. Nie cenimy swojej wiedzy i tylko to mam do zarzucenia niektórym nauczycielom.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna » Protesty i akcje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
  ::  
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group   ::   template subEarth by Kisioł. Programosy   ::  
Regulamin