www.dobrynauczyciel.fora.pl
sprawy nauczycieli
FAQ  ::  Szukaj  ::  Użytkownicy  ::  Grupy  ::  Galerie  ::  Rejestracja  ::  Profil  ::  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ::  Zaloguj


Co Partia Demokratyczna proponuje oświacie?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna » Protesty i akcje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
filologini58
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 15 Mar 2008
Posty: 355
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 21 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: podkarpackie

PostWysłany: Sob 23:03, 17 Sty 2009    Temat postu: Co Partia Demokratyczna proponuje oświacie?

Kuźniak o potrzebie zmiany standardów politycznychNa polskiej scenie politycznej potrzebna jest zmiana standardów politycznych. Należy przełamać podział na dwie partie zachowawcze: PO i PiS - uważa przewodnicząca Partii Demokratycznej Brygida Kuźniak.

Kuźniak 10 stycznia została przewodniczącą PD. Zastąpiła na tym stanowisku Janusza Onyszkiewicza.

Według Kuźniak, Polska potrzebuje "zmiany stylu uprawiania polityki z populistycznego w bardziej odpowiedzialny, zmiany wodzowskiego zarządzania w grę zespołową".

"Obie partie: PiS i PO są w gruncie rzeczy chadeckie i konserwatywne, obie uprawiają politykę w fatalnym stylu - +między Kurskim a Palikotem+ i bazują na różnych odcieniach populizmu, serwując nam festiwal słów, sloganów i reklam. Obie są w gruncie rzeczy partiami wodzowskimi" - napisała Kuźniak w oświadczeniu, przesłanym w sobotę PAP.

"W tej sytuacji Partia Demokratyczna powinna podjąć aktywną i partnerską współpracę z innymi środowiskami demokratycznego centrum oraz otwartej, proeuropejskiej lewicy" - uważa przewodnicząca PD.

"Z zainteresowaniem obserwuję Stronnictwo Demokratyczne, z którym współpracowała już Unia Wolności, i z nadzieją witam je jako potencjalnego, bardziej dynamicznego partnera w demokratycznym centrum" - podkreśliła Kuźniak.

Jak dodała, "w czasach, gdy polska polityka jest zdominowana przez dwie prawicowe partie, nam ludziom demokratycznego centrum nie wolno się politycznie izolować. Warto współtworzyć szerszy, silniejszy i skuteczniejszy ruch, ruch wielobarwny dla dokonania zmiany. Takie stanowisko będę w nadchodzącym tygodniu rekomendowała władzom krajowym PD" - napisała Kuźniak.



Źródło: PAP

Artykuł z dnia: 2009-01-17


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
filologini58
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 15 Mar 2008
Posty: 355
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 21 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: podkarpackie

PostWysłany: Sob 23:07, 17 Sty 2009    Temat postu:

Może powiniśmy zapoznać się z programem PD, przede wszystkim odnośnie oświaty? Jak się nam to wypomina w kontekście naszych wynagrodzeń i emerytur, jesteśmy dużą grupą zawodową i gdyby w najbliższych wyborach nauczyciele poparli jakąś bardziej przyjazną im partię, to POPISowi można by było już podziękować.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
filologini58
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 15 Mar 2008
Posty: 355
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 21 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: podkarpackie

PostWysłany: Sob 23:11, 17 Sty 2009    Temat postu:

Zadbajmy o sukces naszych dzieci- Oto oferta Partii Demokratycznej:

programy nauczania dostosowane do potrzeb nowoczesnego rynku pracy,
wyrównanie szans dzieci i młodzieży pochodzących z różnych środowisk,
wzmocnienie pozycji szkoły i jej dyrektora, lecz również rodziców,
stworzenie warunków do edukacji ustawicznej,
rozwój społeczeństwa informatycznego.
Wśród naszych członków jest wielu nauczycieli i nauczycieli akademickich, dyrektorów szkół, byłych i przyszłych ministrów edukacji, studentów, działaczy organizacji pozarządowych zajmujących się problemami oświaty. Jest Grażyna Staniszewska, która jak nikt inny przyczyniła się do unowocześniania polskich szkół. Jest profesor Bronisław Geremek, jedyny Polak, który był współautorem fundamentalnego raportu Jacques’a Delorsa „Edukacja - jest w niej ukryty skarb”. To Unia Wolności, która jest współzałożycielką Partii Demokratycznej, opracowała projekt Fundacji Edukacji Narodowej. To my pragniemy realizować idee edukacyjne Jacka Kuronia. Potrafimy stworzyć mądry program dla edukacji na najbliższe lata. Wiemy, jak to zrobić.


1. Dostosujmy szkoły ponadgimnazjalne do potrzeb uczniów

Licea ogólnokształcące muszą nauczyć w dwa lata tego, czego uczyły w cztery. Technika nadal przygotowują rzesze bezrobotnych. Szkoły zawodowe kształcą zbyt wąsko i często stanowią ślepy zaułek edukacji. W szkołach ponadgimnazjalnych dziewiętnastolatków traktuje się jak dzieci, nie dając im możliwości wpływu na własną naukę. Licea profilowane, jak wykazała nowa matura, wymagają natychmiastowej zmiany.

Trzeba zmienić programy nauczania. Obecne są zbyt obszerne i za trudne dla większości uczniów i pedagogów. Nie uczą tego, co jest naprawdę potrzebne. Szkoła musi kształcić takie umiejętności jak komunikacja interpersonalna, praca zespołowa, twórcze rozwiązywanie problemów. Uczniowie powinni mieć większy wpływ na własną naukę, większe prawo wyboru przedmiotów i większą odpowiedzialność za uzyskane rezultaty. Potrzebne jest też doradztwo zawodowe w szkołach i pomoc uczniom w planowaniu karier.

2. Znieśmy bariery w dostępie do edukacji

Wciąż istnieje wiele barier w dostępie do edukacji. Trzeba:
utworzyć Specjalne Strefy Edukacyjne w obszarach szczególnie dotkniętych biedą i bezrobociem, w których szkoły mogłyby dostawać dodatkowe środki,
organizować letnie szkoły językowe dla dzieci, którym rodzice nie mogą opłacić tej nauki, wprowadzić naukę języków obcych od pierwszej klasy szkoły podstawowej, aby absolwent szkoły średniej znał trzy języki, w tym dwa obce,
upowszechnić przedszkola, zwłaszcza na terenach wiejskich,
wykorzystać świetlice szkolne, by dziecko mogło w nich otrzymać posiłek, pomoc w odrabianiu lekcji, życzliwą opiekę, mieć dostęp do książek i komputera,
wspierać rozwój uzdolnień i talentów dzieci i młodzieży ze środowisk biedniejszych, tworzyć warunki do integracji na każdym etapie nauczania.

3. Zaufajmy rodzicom i dyrektorom

Obowiązujące prawo oświatowe nakłada na każdą szkołę wiele zbędnych i mocno zbiurokratyzowanych obowiązków. Można to zmienić poprzez uproszczenie przepisów, przekazanie większych uprawnień dyrektorom szkół, jasne określenie kompetencji, ograniczenie biurokracji. Konieczne jest poszerzenie autonomii szkół i umocnienie roli dyrektorów.

Szkoły powinny być wolne, różnorodne, dostosowane do potrzeb środowiska, w którym działają. Trzeba zapewnić równe traktowanie szkolnictwa publicznego i niepublicznego. Rodzice muszą mieć zapewnione prawo wyboru dowolnej szkoły dla swojego dziecka i większy wpływ na to, co się w niej dzieje. Rodzice, uczniowie i środowisko lokalne powinni mieć dostęp do informacji o funkcjonowaniu każdej szkoły i wynikach uzyskiwanych przez jej uczniów.

4. Budujmy podstawy społeczeństwa informatycznego

Potrzebne jest wykorzystywanie i upowszechnienie innowacji oświatowych – Internetu, interaktywnych lekcji muzealnych, edukacji przemiennej. Niezbędne jest poszerzenie dostępu do Internetu.

5. Stwórzmy warunki do edukacji ustawicznej i nieformalnej

Coraz więcej ludzi będzie się uczyć w sposób niesformalizowany, wykorzystując Internet i możliwości samokształcenia. Niezbędne staje się utworzenie sieci ośrodków potwierdzających umiejętności zdobyte w różny sposób, także poza głównym nurtem oświaty. Trzeba ułatwiać organizacjom pozarządowym prowadzenie placówek edukacyjnych, zwłaszcza nastawionych na szeroko rozumianą integrację społeczną.

Także nauczyciel, aby mógł być prawdziwym ekspertem, mentorem i przewodnikiem, powinien sam kształcić się ustawicznie. To wymaga stworzenia mu warunków, np. poprzez czas przewidziany na dokształcanie, urlopy naukowe i wsparcie uczelni wyższych.

6. Zadbajmy o to, by szkoła przygotowywała do życia w społeczeństwie obywatelskim

Szkoła może stać się miejscem przygotowania do aktywnego uczestnictwa w demokracji. W tym celu powinna zachęcać uczniów do udziału w organizacjach pozarządowych i wolontariacie. Musi uwrażliwiać na krzywdę innych ludzi i pobudzać do efektywnego działania. Szczególnym zadaniem edukacji staje się wyrabianie postawy tolerancji, poszanowania praw człowieka, gotowości do obrony praw mniejszości, wyczulenia na kwestię równego statusu kobiet i mężczyzn.


//demokraci.pl / program / Zadbajmy o sukces naszych dzieci


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
filologini58
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 15 Mar 2008
Posty: 355
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 21 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: podkarpackie

PostWysłany: Sob 23:23, 17 Sty 2009    Temat postu:

O ile inne punkty programu brzmią dla mnie O.K. , to aby zyskać nasze nauczycieli PD musiałaby wprowadzić znaczne zmiany w propozycjach dla oświaty.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
cyngiel
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 14 Wrz 2008
Posty: 550
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 23:40, 17 Sty 2009    Temat postu:

w zyciu nie zagłosuję na żydowską partie unie demokratyczną !!!!!!!!!!!!!! To od nich zaczął się w Polsce neoliberalizm i systematyczne rozkradanie kraju według pomysłu Balcerowicza ( prawdziwe nazwisko jegomościa Goldfinger ).....

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez cyngiel dnia Nie 0:05, 18 Sty 2009, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
madaszka
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 09 Kwi 2008
Posty: 182
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 23:55, 17 Sty 2009    Temat postu:

Ja z kolei chętnie bym zagłosowała na UD czy UW. Niestety tych partii już nie ma, bo partie inteligenckie nie mają w naszym kraju racji bytu.
O Żydach mam jak najlepsze zdanie. To bardzo mądrzy ludzie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
filologini58
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 15 Mar 2008
Posty: 355
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 21 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: podkarpackie

PostWysłany: Nie 0:50, 18 Sty 2009    Temat postu:

Musi pojawić się jakaś nowa partia i zagospodarować próżnię. To, co mamy teraz to wybór między dżumą a cholerą.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
filologini58
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 15 Mar 2008
Posty: 355
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 21 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: podkarpackie

PostWysłany: Nie 0:52, 18 Sty 2009    Temat postu:

Mnie interesuje coś w centrum, ale mam dość religii w państwie. Zgadzam się - neoliberalizm to katastrofa.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
xx
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 19 Gru 2008
Posty: 347
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 1:06, 18 Sty 2009    Temat postu:

Popieram ostatnie tezy.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marek5
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 77
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z Polski
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 13:54, 18 Sty 2009    Temat postu:

Trzeba stworzyć cos innego wspaniałego i naszego- polskie i nauczycielskie - tego oczekuja ludzie w szkolach

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Misza
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 28 Cze 2008
Posty: 216
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ze wsi
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 8:44, 20 Mar 2009    Temat postu:

Zgadzam się,że to musi być coś naszego.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna » Protesty i akcje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
  ::  
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group   ::   template subEarth by Kisioł. Programosy   ::  
Regulamin