www.dobrynauczyciel.fora.pl
sprawy nauczycieli
FAQ  ::  Szukaj  ::  Użytkownicy  ::  Grupy  ::  Galerie  ::  Rejestracja  ::  Profil  ::  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ::  Zaloguj


Hazard w sieci będzie zakazany?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna » Zakłady sportowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Librus
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 17 Wrz 2008
Posty: 1312
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 3:29, 02 Mar 2011    Temat postu: Hazard w sieci będzie zakazany?

W sejmie odbyło się czytanie projektu nowelizacji ustawy o grach hazardowych. Jej uchwalenie może zaowocować zakazem organizowania hazardu przez Internet.


Propozycja zaostrzenia przepisów związana jest z niepokojącym wzrostem liczby Polaków uzależnionych od hazardu - zarówno dorosłych jak i nastolatków. Tak tłumaczył ten fakt wiceminister finansów Jacek Kaplica. Dodał on, że monitorowanie i regulowanie rynku gier hazardowych leży w interesie państwa.

W nowelizacji ustawy znalazły się propozycje wprowadzenia systemu umożliwiającego rejestrowanie osób we wszystkich ośrodkach gier oraz systemu audio/wideo kontrolującego grę w kasynach.

Najważniejszą zmianą jest w niej jednak wprowadzenie zakazu organizowania hazardu i uczestnictwa w takich grach przez Internet. W sieci będzie można jedynie organizować zakłady wzajemne, o ile podmiot je organizujący wykluczy z nich osoby poniżej 18 roku życia i zdobędzie pozwolenie na ich prowadzenie. Pozwolenie takie kosztować ma około 300 tys. złotych dla jednej strony internetowej.

Projekt ustawy wskazuje również osoby, podmioty, mogące eksploatować maszyny do gier. Mówi też na jakich warunkach można to robić. Ma to wykluczyć możliwość tworzenia nierzetelnych opinii technicznych na temat automatów do gry.

Zarówno PO (Marek Zieliński), PJN (Lucjan Karasiewicz) jak i PiS (Henryk Kowalczyk) poparły projekt nowelizacji. Pewne wątpliwości ma PSL (Wiesław Rygiel), które nie wierzy w możliwość całkowitego zdelegalizowania hazardu w sieci.

Kto na tym straci? Kto zyska?

Projekt nowelizacji przepisów nie mógł ucieszyć zagranicznych firm, które prowadzą polskojęzyczne strony internetowe z grami hazardowymi. Serwis kasyno.clip.pl, powołując się na Rzeczpospolitą donosi, iż roczne przychody operatorów takich stron mieszczą się w kwocie 1,3-1,5 mld. złotych. Co ciekawe, Ministerstwo Finansów raczej nie zalegalizuje państwowych kasyn działających w Internecie, gdyż jego zdaniem, wpływy z nich byłyby zbyt małe.

O sprawie dyskutowano także w Parlamencie Europejskim. 17 lutego 2009 roku powstało sprawozdanie w sprawie uczciwości gier hazardowych online. Czytamy w nim, że już w 2003 roku szacowano, że rynek komercyjnych gier hazardowych online w UE-25 generował przychody brutto rzędu 51,5 mld. euro. Od tamtego czasu kwota ta zapewne wzrosła.

W tym samym dokumencie oceniano, że w 2004 roku hazard online za pośrednictwem telewizji interaktywnej, telefonów komórkowych i Internetu stanowił około 5% rynku gier hazardowych w UE i był wart 2-3 mld euro. I ta wartość zdążyła już zapewne wzrosnąć, gdyż w dokumencie zakładano, że rynek gier hazardowych online, rocznie będzie rósł w tempie od 8,4% do 17,6% w zależności od kraju, o którym mowa.

Unia Europejska w sprawie legalności internetowego hazardu mówi różnymi głosami. The Economist donosi, że 13 z 27 państw UE pozwala prowadzić taki biznes. 7 krajów ogranicza hazard do gier prowadzonych przez państwowe firmy, a siedem kolejnych całkowicie zdelegalizowało go.

Czy Polska powinna pójść w ślady tych ostatnich? Istnieje obawa, że sieciowy hazard istniał będzie w szarej strefie. Warto więc zastanowić się czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby oferowanie pomocy osobom uzależnionym, a nie delegalizacja czegoś, na czym państwo mogłoby zarobić.

Krzysztof Pielesiek


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Librus
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 17 Wrz 2008
Posty: 1312
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 3:32, 02 Mar 2011    Temat postu:

O ile dobrze zrozumiałem - strony bez urzędowego pozwolenia będą powodowały uzależnienie, a po zapłaceniu haraczu będą bezpieczne dla korzystających ?

PS! Rząd i sejm dusi gospodarke a pracy nie zapewnia wiec ludzie szukają alternatywnych źródeł dochodu. Pod pretekstem ochrony zdrowia chce mieć monopol dla Mira Zbycha, PO i innej mafii. Stąd horrendalny haracz


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Librus dnia Śro 3:34, 02 Mar 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Śro 15:49, 02 Mar 2011    Temat postu:

Już niedługo w Internecie dostępne będą tylko te strony, na których dobrze się mówi o PO.
Powrót do góry
wielki_edukator




Dołączył: 18 Kwi 2014
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 12:03, 22 Kwi 2014    Temat postu:

Anonymous napisał:
Już niedługo w Internecie dostępne będą tylko te strony, na których dobrze się mówi o PO.


a wszelkie niepochlebne opinie będą karane Razz. Udało się znieść ACTA, więc mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. W końcu tylko grupa może coś zdziałać, bo jednostka nie ma szans.

Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna » Zakłady sportowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
  ::  
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group   ::   template subEarth by Kisioł. Programosy   ::  
Regulamin