www.dobrynauczyciel.fora.pl
sprawy nauczycieli
FAQ  ::  Szukaj  ::  Użytkownicy  ::  Grupy  ::  Galerie  ::  Rejestracja  ::  Profil  ::  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ::  Zaloguj


Przeczytaj - zanim zainwestujesz w lokatę bankową...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna » Giełda
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
motyl
Gość


PostWysłany: Sob 17:09, 12 Kwi 2008    Temat postu: Przeczytaj - zanim zainwestujesz w lokatę bankową...

Podaję za GW:
Banki manipulują poziomem oprocentowania i pojęciem "lokata"
Katarzyna Siwek, Jarosław Sadowski, Expander
Bezpieczne prawie jak depozyty bankowe, ale bardziej dochodowe - na polskim rynku mamy ostatnio prawdziwy wysyp tzw. polis lokacyjnych. Wczoraj KNF ukarała bank PKO BP, nakazując zaprzestanie emisji reklamy "Gwarantowanego Zysku", produktu ubezpieczeniowego, który może być mylony z lokatą. Expander zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny problem: instytucje oferujące polisy lokacyjne wykorzystują fakt zwolnienia tych instrumentów z "podatku Belki" i zawyżają w reklamach poziom oprocentowania.
W ostatnim czasie pojęcie lokata zmienia swój sens. Podczas gdy do niedawna określano tak wyłącznie depozyty bankowe. Dziś może to być również certyfikat, polisa, rachunek oszczędnościowy, a nawet produkt strukturyzowany. Mimo, że wszystkie te produkty znacznie się różną, to łączy je wbudowany mechanizm ochrony kapitału. Jednak nowoczesne produkty są znacznie bardziej skomplikowane niż tradycyjne. Ponadto podawane w reklamach informacje o oprocentowaniu nowoczesnych "lokat"- poprzez odniesienie do depozytów objętych "podatkiem Belki" - mogą wprowadzać klienta w błąd. Polisy lokacyjne są tak naprawdę ubezpieczeniem na życie i dożycie. Kapitał wraz z odsetkami jest więc wypłacany w przypadku dożycia przez posiadacza produktu do ustalonego w umowie terminu lub w przypadku jego śmierci. Podstawową zaletą polis w porównaniu z tradycyjnymi lokatami czy rachunkami oszczędnościowymi jest zwolnienie dochodu "z podatku Belki". Banki wykorzystują ten fakt podając w reklamach polis wysokie oprocentowanie, jakie musiałaby mieć lokata, aby była równie zyskowna, jak polisa. Trzeba jednak pamiętać, że faktycznie aż tyle nie zarobimy.

Atrakcyjne oprocentowanie

Oprocentowanie dostępnych na naszym rynku rocznych polis lokacyjnych mieści się w przedziale 4,2% do 6,08%. Większość z nich jest bardziej opłacalna niż najlepsze roczne lokaty bankowe o oprocentowaniu 6,5%. Dla przykładu najlepsze obecnie roczne polisy lokacyjne oferowane są przez Nordea Bank i Fortis Bank mają oprocentowanie na poziomie 6,08%. W przybliżeniu odpowiada to odsetkom z lokaty o oprocentowaniu nominalnym 7,5%. Jest to możliwe, ponieważ zysk lokaty jest pomniejszany o podatek, a zysk z polisy wypłacany jest w całości. Nie oznacza to jednak, że te 7,5% otrzymamy. Banki wykorzystują ten fakt eksponując w materiałach reklamowych oprocentowanie, jakie musiałaby przynieść lokata, aby po odliczeniu podatku zarobiła tyle, co polisa. Ten chwyt marketingowy może zmylić osoby mniej zorientowane co do sposobu funkcjonowania tego rodzaju produktów. Faktycznie na żadnej rocznej polisie nie zarobimy nawet 7%. Ponadto, jeśli zgodnie z zapowiedziami, zostanie zniesiony podatek Belki to zysk z polisy będzie znacznie niższy niż z czołowych lokat.

Tradycyjne lokaty mniej rentowne

Dla porównania najlepsze roczne lokaty o stałym oprocentowaniu oferowane przez AIG Bank, Dominet Bank, Getin Bank i Bank Millennium przynoszą zysk na poziomie 6,5%. Niestety odsetki od lokat zostają pomniejszone o 19% podatku od zysków kapitałowych więc obecnie są mniej zyskowne, niż większość polis lokacyjnych. Dla przykładu po roku odsetki z lokaty oprocentowanej na poziomie 6,5% od kwoty 5 tys. zł wyniosą 325 zł. Od tego należy jednak odliczyć 19% podatku, czyli 62 zł. Pozostaje więc 263 zł, czyli faktyczny zysk wyniósł jedynie 5,27%. Większość lokat na naszym rynku jest jednak oprocentowana znacznie nirzej. Średni zysk rocznej lokaty to obecne około 4,6%, z czego po opłaceniu podatku pozostaje tylko 3,7%. Natomiast najgorsza obecnie roczna lokata jest oferowana przez Bank BPH i przynosi zysk na poziomie 1,5%, z czego po odjęciu podatku pozostaje około 1,2%. Natomiast najwyżej oprocentowany rachunek na polskim rynku oferowany jest przez Euro Bank. Jego oprocentowane nominalne wynosi 5,55% i co ciekawe nie jest to rachunek oszczędnościowy tylko ROR. Podstawową zaletą wszystkich wysoko oprocentowanych rachunków w porównaniu z omawianymi wyżej produktami jest możliwość wypłaty środków w dowolnym momencie bez utraty należnych odsetek. Natomiast, jeśli klient posiadający lokatę lub polisę lokacyjną zażąda zwrotu środków przed upływem miesiąca to nie otrzyma żadnych odsetek, lub otrzyma tylko nie wielką ich część.

Podsumowując, polisy lokacyjne przynoszą znacznie większe zyski niż lokaty czy rachunki, jeśli uwzględnimy kwestie podatkowe. Porównując najlepsze produkty z poszczególnych grup w horyzoncie rocznym dostrzegamy, że różnica między oprocentowaniem najlepszych polis (Nordei oraz Fortis Banku), a najlepszą lokatą wynosi 0,82 pkt. proc. Z kolei różnica miedzy najlepsza polisa a rachunkiem w Euro Banku to 1,58 pkt. proc. Również w przypadku śmierci posiadacza produktu polisa również wygrywa z lokatą i rachunkiem. Zwykle środki zmarłego zgromadzone na tradycyjnych produktach są przekazywane przez bank zgodnie z wynikiem postępowania spadkowego. Po pierwsze następuje to wiec z pewnym opóźnieniem, a po drugie od spadku trzeba zapłacić podatek. Natomiast po śmierci posiadacza polisy wpłacona składka wraz z odsetkami jest wypłacana osobie uposażonej. Ponadto od tego świadczenia nie płaci się podatku spadkowego. W niektórych jednak przypadkach ogólne warunki ubezpieczenia zawierają wykluczenia i ograniczenia odpowiedzialności towarzystwa. Dla przykładu, jeśli posiadacz polisy Oszczędzaj z rysiem w BOŚ umrze m. in. w skutek: działań wojennych, uprawniania niebezpiecznych sportów, zdarzeń spowodowanych przez ubezpieczonego pod wpływem alkoholu lub popełni samobójstwo to zwracana jest jedynie składka bez należnych odsetek. Warto też pamiętać o jeszcze jednej ważnej różnicy - "lokaty" w formie polis nie podlegają ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Powrót do góry
motyl
Gość


PostWysłany: Pią 15:32, 18 Kwi 2008    Temat postu:

Rzeczywisty zysk z najlepszej lokaty nie przekracza 1,5 proc.

Choć banki kuszą oprocentowaniem lokat przekraczającym 7 proc., to jednak rzeczywisty zysk po uwzględnieniu inflacji i podatku nawet na najlepszej z nich nie przekracza 1,5 proc. To jednak nie zniechęca Polaków, by do banków wpłacać pieniądze wycofywane z funduszy inwestycyjnych - czytamy w "Gazecie Prawnej".
"Kolejne miesiące niepewności na giełdzie powodują, że Polacy coraz liczniej przepraszają się z bankowymi lokatami. Jeszcze rok temu trudno by im było zaakceptować taką formę oszczędzania, kiedy w funduszach inwestycyjnych można było zarobić nawet kilkadziesiąt procent rocznie. Tym bardziej, że w tym czasie oprocentowanie najlepszych lokat rzadko przekraczało 5 proc. Jednak w okresie od grudnia do końca marca 2008 r. Polacy wypłacili z funduszy już ponad 15 mld zł. I większość z tych pieniędzy trafiła właśnie do banków. Tylko w marcu wartość depozytów bankowych Polaków wzrosła o prawie 4 mld zł", czytamy w dzienniku. W pierwszej połowie 2006 roku, gdy inflacja wynosiła około 1 proc., najwyższe dostępne na rynku lokaty oferowały niewiele ponad 4 proc. Teraz wzrost cen poszybował do 4,2 proc., a lokaty do 7 proc. Wysokie oprocentowanie działa na wyobraźnię, jednak dokładna analiza pokazuje, że dziś na bankowej lokacie na czysto zarobimy mniej niż kilka lat temu. We wspomnianym 2006 roku na lokacie można było zarobić 4 proc., co po opłacaniu podatku dawało 3,24 proc. Dziś z 7 proc. klient otrzymuje do ręki 5,67 proc. Jednak jeśli uwzględnimy inflację, to w 2006 roku klient zarabiał około 2-2,25 proc. Dziś przy inflacji na poziomie 4,2 proc. jest to tylko niecałe 1,5 proc.", czytamy dalej.

Jak podaje "Gazeta Prawna", "najwyżej oprocentowaną tradycyjną lokatę oferuje Getin Bank. Jego promocyjny dwuletni depozyt daje swojemu posiadaczowi aż 7 proc. rocznie. Wysokie oprocentowanie uzyskamy także m.in. w AIG Bank Polska i Dominet Banku, gdzie roczna lokata jest oprocentowana na 6,5 proc. W Polbanku takie oprocentowanie możemy uzyskać na promocyjnej lokacie sześciomiesięcznej."

Podwyżki stóp procentowych skłoniły część banków do podwyższenia oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych. Lokaty kuszą obecnie zyskiem w wysokości nawet 7 proc. Konta oszczędnościowe są niżej oprocentowane (maksymalnie 5,5 proc.), ale umożliwiają wypłatę środków bez utraty zgromadzonych odsetek. Ekonomiści prognozują, że stopy procentowe mogą pójść jeszcze do góry, a oprocentowanie lokat przekroczy 8 proc.

Więcej na ten temat w "Gazecie Prawnej".

Na podstawie: Paweł Majtkowski, Expander, Gazeta Prawna
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna » Giełda Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
  ::  
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group   ::   template subEarth by Kisioł. Programosy   ::  
Regulamin