www.dobrynauczyciel.fora.pl
sprawy nauczycieli
FAQ  ::  Szukaj  ::  Użytkownicy  ::  Grupy  ::  Galerie  ::  Rejestracja  ::  Profil  ::  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ::  Zaloguj


Sprawdź, czy nie jesteś wypalony zawodowo...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna » Giełda
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
motyl
Gość






PostWysłany: Pon 13:09, 24 Mar 2008    Temat postu: Sprawdź, czy nie jesteś wypalony zawodowo...

Oto fragment pewnego artykułu poświęconego wypaleniu zawodowemu. Jeśli bedzie zainteresowanie, wkleję resztę.
A co to ma wspólnego z giełdą? Sporo. Bo giełda może być pomysłem nie tylko na dorobienie do pensji, ale także na NOWY pomysł na siebie i na kształt własnego życia...

Jak rozpoznać, że jesteśmy wypaleni?

Wyróżnia się 5 etapów/faz, które ludzie przechodzą, kiedy wkraczają w wypalenie. Zwróć szczególną uwagę, kiedy zauważysz wzorzec powtarzający się w Twoim życiu - częstsze niż sporadyczne pojawienie się niżej wymienionych symptomów. Poniżej znajdziesz kwestionariusz, w którym możesz ocenić swój obecny poziom wypalenia.


Kwestionariusz wypalenia

Zaznacz te stwierdzenia, które opisują powtarzający się wzorzec odnoszący się obecnie do Ciebie

Fizyczne

Przedłużające się zmęczenie
Regularne uczucie wyczerpania i zmęczenia
Utrzymujące się mniejsze fizyczne dolegliwości
Nadmierna pobłażliwość: jedzenie, alkohol, sen, praca, palenie papierosów
Czujesz, jakby Twoje ciało było przeszkodą

Społeczne

Jesteś drażliwy i ostry dla innych
Ciężki we współżyciu
Tracisz humor z powodu błahych spraw
Czujesz się odizolowany od innych
Zniechęcasz do interakcji w domu czy w pracy

Intelektualne

Unikasz czynności umysłowych
Czujesz się przeciążony i przytłoczony
Brak Ci koncentracji
Zaczynasz nie dotrzymywać terminów
Uczestniczysz w biernych czynnościach, które pozwalają Ci być widzem - jakbyś oglądał telewizję
Zawsze tylko patrzysz w przyszłość i masz nadzieję, że sytuacja sama się polepszy

Emocjonalne

Czujesz się zrażony do ludzi i zadań
Wolisz być sam przez większość czasu i unikasz ludzi
Masz ciągłe uczucie znudzenia
Uważasz, że zaspokajasz potrzeby innych własnym kosztem

Duchowe

Przestałeś angażować się i poznawać nowych ludzi
Jesteś przerażony potrzebami innych
Zaczynasz wątpić w swój system wartości i przekonania
Czujesz się tak marnie, że musisz coś zmienić


Tyle o zachęcie do autooceny dotyczacej wypalenia zawodowego.

Wypełniwszy powyższy Kwestionariusz Wypalenia masz lepsze pojęcie o różnych symptomach związanych z wypaleniem. Nie musisz rozpoznawać u siebie wszystkich symptomów w każdej fazie, a niektóre symptomy mogą mieć na ciebie większy wpływ niż na innych.

Kunkel (autor opisywanej teorii wypalenia) stwierdza, że symptomy są progresywne i kumulują się tak, że objawy jednej fazy przechodzą do kolejnej, gdzie nakładają się na nie następne. Na pewno wielu z was może rozpoznać tę prawidłowość u siebie.

Jesli będzie zainteresowanie - wkleję resztę... Moim zdaniem - ciekawą.
Powrót do góry
stoper
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 15 Mar 2008
Posty: 401
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 30 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: opolskie

PostWysłany: Pon 20:46, 24 Mar 2008    Temat postu:

Dobry temat.... - proszę o zamieszczenie całości Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
motyl
Gość






PostWysłany: Pon 21:24, 24 Mar 2008    Temat postu:

Wiem, stoper, że mnie trochę lubisz, ale jak forumowicze sami się nie interesują, to nie ma co na siłę wklejać obszernego tekstu...
Powrót do góry
blitwapl




Dołączył: 20 Mar 2008
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:11, 24 Mar 2008    Temat postu:

Wklej Motyl ten kwestionariusz, jesteśmy chłonną grupą zawodową, każdy punkt dopasujemy jakoś do siebie. Ja proponuję małe co nieco jako antidotum, dwie deski na nogi i sruu, zapraszam w góry śniegu ci u nas dostatek. W innych porach roku też można serfować w inny sposób. Pozdrawiam

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
motyl
Gość






PostWysłany: Pon 22:31, 24 Mar 2008    Temat postu:

OK, wklejam całość - czytania jest sporo, ale mnie zaciekawiło:

Pojęcie wypalenia jest stosowane od lat, jednak czasem jest źle rozumiane. Jest ono definiowane jako ubytek własnej energii, utrata witalności i nastroju, ze stopniowym zmniejszaniem się zaangażowania. Ludziom ciężko jest się przyznać, że doświadczają wypalenia, ponieważ według wielu osób przyznanie się, że czujesz się „wypalony”, musi oznaczać, że coś jest nie w porządku z tobą, jako osobą. Wygląda na to, że wypalenie może spotkać każdego, a zależy od tego, jaki masz stosunek do czynności, które wykonujesz w ciągu dnia. Przed przystąpieniem do dalszego zgłębiania tematu, muszę przyznać, że z większością informacji o wypaleniu, którymi się tu dzielę, zapoznałam się po raz pierwszy w pracy Randy Kunkela. Kiedy pierwszy raz spotkałam Randy'ego i przedstawił mi on swój model wypalenia, mieszkał on w stanie Kolorado w Stanach Zjednoczonych i prowadził badania w szkolnictwie. Szczególnie zajmowało go studiowanie przypadków tych nauczycieli (w różnych systemach szkolnych), którzy utrzymywali zdrowe podejście przez cały rok szkolny. Odkrył różnice pomiędzy zrównoważoną grupą, a grupą wielu nauczycieli tak bardzo doświadczających wypalenia, że z trudem byli w stanie doczekać się wakacji.

Kilka faktów o wypaleniu

Oprzyjmy się na badaniach Kunkela: oszacował on, że ponad 85% siły roboczej w Stanach Zjednoczonych jest cały czas w pewnym stopniu wypalona. Rodzaj środowiska, które panuje w organizacji lub rodzinie, może wpływać na poziom wypalenia. Niebezpieczeństwo wypalenia wydaje się wyższe tam, gdzie obowiązują wysokie wymagania związane z nieprecyzyjnymi oczekiwaniami lub brakiem odpowiednich zasobów. W miejscu pracy ludzie często czują się bezsilni. W czasie gdy w wielu branżach firmy przeprowadzają zwolnienia i zmniejszają liczebność załóg, ludzie nie są pewni nawet tego, czy jutro będą mieć pracę, i w końcu doświadczają bezradności, beznadziei kiedy myślą o przyszłości zawodowej. Prawdopodobieństwo wypalenie rośnie także wtedy, gdy ludzie dostrzegają brak osobistej kontroli nad swoim doświadczeniem w otoczeniu, gdzie oczekiwania są niejasne, gdzie wymagania są wysokie i wysoka jak niepewność, co się stanie za chwilę, lub też gdy mają bardzo stresującą pracę. Zawody o wysokim poziomie wypalenia, to: kryzysowi pracownicy socjalni, kontrolerzy ruchu lotniczego, pracownicy linii produkcyjnych oraz dentyści. W zawodzie, w którym ciągle musisz sobie radzić z jedną sytuacją kryzysową za drugą, cały czas utrzymujesz organizm w stanie podwyższonej gotowości. Być może zastanawiałeś się, jaki związek mają dentyści z wysokim poziomem wypalenia. (Dentyści poświęcają wiele lat ucząc się fachu i jeśli nie podoba im się ta praca, nie mogą łatwo przeniećś swoich umiejętności do innego zawodu. W dodatku wielu ludzi nie lubi chodzić do dentysty. W najlepszym wypadku jest to nieprzyjemne, a czasem bolesne, więc wiele osób nie jest zachwyconych pobytem w gabinecie dentystycznym.)

Wypalenie w pracy na lini produkcyjnej bierze się z nudy wykonywania w kółko tego samego zadania, oraz z uczucia, że decyzje o twojej pracy są podejmowane przez innych, co pozostawia ci bardzo niewielką kontrolę. Skoro wypalenie może zdarzyć się w każdym środowisku, nie jest związane tylko z twoją pracą czy karierą. Ludzie mogą łatwo wypalić się także podczas działań społecznych, wykonywanych w czasie wolnym. Oczywiście, możemy także doznawać wypalenia w domu, w naszym związku. Oznaki wypalenia zostały opisane nawet u dzieci w wieku 6 lat- w sytuacjach, gdy istnieje kryzysowe otoczenie z niejasnymi lub zmieniającymi się oczekiwaniami. Tam, gdzie rodzice często zmieniają to, czego oczekują lub mają sprzeczne oczekiwania, dziecko jest zagubione. Dzieci wymagających rodziców także mogą doświadczać wypalenia.

Grupą społeczną z najwyższym odsetkiem wypalenia są „pełnoetatowe” gospodynie domowe z dwójką lub większą liczbą małych dzieci. Sprawy tak proste jak zakupy stają się zupełnie niewykonalne z powodu tej czy innej sytuacji kryzysowej, a gospodynie tak naprawdę nigdy nie mogą niczego zaplanować, ponieważ nie mogą po prostu odwrócić się plecami do dzieci i ignorować ich. Jest to zupełnie nieprzewidywalne otoczenie, nad którym kobieta czuje, że nie ma kontroli. Ponad 95% z nich jest na jakimś poziomie wypalenia. Dobre wiadomości o wypaleniu to te, że jest ono całkowicie odwracalne, a nawet możliwe do uniknięcia. Kiedy w pełni zrozumiesz, co dzieje się z tobą, kiedy zaczynasz przejawiać określone wzorce zachowań, możesz przeprowadzić pewne korekty, a symptomy wypalenia znikną.

W jaki sposób obajwia się wypalenie

Czynonści, w które jesteśmy zaangażowani w naszym codziennym życiu można podzielić na trzy główne kategorie. Doświadczenia, które wyczerpują, pozostawiają nas z uczuciem ubytku energii albo przed, albo w trakcie lub albo po danej czynności. To jest tak, jakby ktoś wyssał z nas energię lub nam ją zabrał. Odchodzimy z uczuciem dyskomfortu, nieprzyjemności lub niezadowolenia.

Z drugiej strony tego spektrum mamy doświadczenia, które ożywiają nas, które zostawiają nas z uczuciem doenergetyzowania. To jest tak, jakbyśmy otrzymali dodatkową energię dzięki uczestniczeniu w danej czynności, kończymy ją czując się lepiej, bardziej szczęśliwi i bardziej optymistyczni dzięki związanej z nią pozytywnej energii. Gwoli sprawiedliwości, musimy przyznać, że niektóre czynności są w życiu niezbędne i czujemy się w stosunku do nich neutralnie. Nie czujemy się ani wyczerpani ani ożywieni przez te doświadczenia - akceptujemy je i wykonujemy bez większego zastanowienia. Mamy zatem szerokie spektrum możliwości, w jaki sposób doświadczamy zdarzeń w naszym codziennym życiu - od bardzo wyczerpujących do bardzo ożywiających. Ta sama czynność może zmienić swoje miejsce w tym spektrum w zależności od okoliczności. Jazda samochodem na spotkanie przez miasto zazwyczaj może być neutralna. Może stać się odżywcza jeśli podczas jazdy słuchasz inspirującego nagrania , albo może być wyczerpująca, jeśli napotkasz na swojej trasie korek lub objazd. Oczywiście, nasze nastawienie do tej czynności może zmienić jej miejsce w tym spektrum. Według Randy Kunkela, wypalenie zaczyna się pojawiać, gdy zauważymy, że równowaga zaczyna się przesuwać tak, że ponad 50% naszych codziennych czynności jest bardziej wyczerpująca niż ożywcza. Rzeczywiście, jest to nieuniknione kiedy utrzymanie się prosto na nogach staje się najtrudniejszym zadaniem po stronie zadań wyczerpujących. Ponieważ Twoje postrzeganie jest Twoją rzeczywistością, jeśli uważasz coś za wyczerpujące, takie będzie i będzie zabierać Ci energię. To jest jak pójście na lunch ze współpracownikiem, który mówi ci, jakie okropne rzeczy musi robić w pracy i jak bardzo nie lubi ludzi, z którymi pracujecie i opowiada, jak frustrujący jest jego syn – nastolatek, ponieważ nie zachowuje się... itd. Wracasz do pracy czując, jakby część Twojej energii została ci właśnie skradziona. Porównaj to z ożywczym doświadczeniem, kiedy idziesz na lunch ze współpracownikiem, który jest podekscytowany opowiadaniem o nowym projekcie, nad którym pracuje, który ma wiele możliwości. Ma nowego asystenta, którego nie może się wystarczająco nachwalić, i dzieli się z Tobą wspaniałym osobistym doświadczeniem, które miał na warsztatach rozwojowych. Wracasz po lunchu do pracy czując się tak, jakbyś coś dostał dzięki tej interakcji. Twój poziom energii wzrasta.

Jak rozpoznać, że jesteśmy wypaleni?

Wyróżnia się 5 etapów/faz, które ludzie przechodzą, kiedy wkraczają w wypalenie. Zwróć szczególną uwagę, kiedy zauważysz wzorzec powtarzający się w twoim życiu - częstsze niż sporadzycne pojawienie się niżej wymienionych symptomów. Poniżej znajdziesz kwestionariusz, w którym możesz ocenić swój obecny poziom wypalenia.


Kwestionariusz wypalenia

Zaznacz te stwierdzenia, które opisują powtarzający się wzorzec odnoszący się obecnie do Ciebie

Fizyczne

Przedłużające się zmęczenie
Regularne uczucie wyczerpania i zmęczenia
Utrzymujące się mniejsze fizyczne dolegliwości
Nadmierna pobłażliwość: jedzenie, alkohol, sen, praca, palenie papierosów
Czujesz, jakby Twoje ciało było przeszkodą

Społeczne

Jesteś drażliwy i ostry dla innych
Ciężki we współżyciu
Tracisz humor z powodu błahach spraw
Czujesz się odizolowany od innych
Zniechęcasz do interakcji w domu czy w pracy

Intelektualne

Unikasz czynności umysłowych
Czujesz się przeciążony i przytłoczony
Brak Ci koncentracji
Zaczynasz nie dotrzymywać terminów
Uczestniczysz w biernych czynnościach, które pozwalają Ci być widzem - jakbyś oglądał telewizję
Zawsze tylko patrzysz w przyszłość i masz nadzieję, że sytuacja sama się polepszy

Emocjonalne

Czujesz się zrażony do ludzi i zadań
Wolisz być sam przez większość czasu i unikasz ludzi
Masz ciągłe uczucie znudzenia
Uważasz, że zaspokajasz potrzeby innych własnym kosztem

Duchowe

Przestałeś angażować się i poznawać nowych ludzi
Jesteś przerażony potrzebami innych
Zaczynasz wątpić w swój system wartości i przekonania
Czujesz się tak marnie, że musisz coś zmienić


Fazy wypalenia

Wypełniwszy Kwestionariusz Wypalenia masz lepsze pojęcie o różnych symptomach związanych z wypaleniem. Nie musisz rozpoznawać u siebie wszystkich symptomów w każdej fazie, a niektóre symptomy mogą mieć na ciebie większy wpływ niż na innych.

Kunkel stwierdza, że symptomy są progresywne i kumulują się tak, że objawy jednej fazy przechodzą do kolejnej, gdzie nakładają się na nie następne. Na pewno wielu z was może rozpoznać tę prawidłowość u siebie.

FAZA I - fizyczna

Na tym etapie nasze ciało staje się przeszkodą i zaczyna wchodzić nam w drogę. Odczuwamy małe bóle i choroby, które nie ustępują. Zauważamy zmęczenie, z którego ciężko się otrząsnąć, uczucie wyczerpania i regularnego zmęczenia. Istnieje tendencja do nadmiernego pobłażania w tej fazie. Może być to pobłażliwość w jedzeniu, alkoholu, paleniu papierosów, śnie lub pracy.

FAZA II – społeczna

Na tym etapie zaczynają się problemy odnoszące się do związków. Tracimy humor z powodu błahostek i zaczynamy być drażliwi i ostrzy dla innych. Mamy tendencję do izolowania się od innych, szczególnie od ludzi, których uważamy za wyczerpujących. Stajemy się trudni dla innych wokoło. Ponieważ relacje wyczerpują nas, zaczynamy przekładać na później ważne interakcje, zarówno w domu, jak i w pracy, nie spędzamy czasu w towarzystwie. Możesz mieć sprawy do załatwienia z innymi ludźmi, ale ponieważ czujesz się wyczerpany, nie konfrontujesz się z nimi bezpośrednio.

FAZA III - intelektualna

Na tym etapie zaczynamy odczuwać przeładowanie i przytłoczenie oraz unikamy działań umysłowych. Z tego powodu zaczynamy zawalać terminy i trudno jest się nam skoncentrować, czy to na krótszą, czy na dłuższą chwilę. Przeskakujemy z jednej sprawy do drugiej i mamy problem z utrzymaniem uwagi wystarczająco długo, by skończyć czynność. Zwracamy się ku biernym czynnościom, które nie wymagają naszego udziału. W skrócie, stajemy się obserwatorem życia. Możemy przyłapać się na oglądaniu telewizji, nawet jeśli nas nie interesuje ani nie bawi – tylko dlatego, że jest to proste. Możemy popaść we wzorzec nazwany „gapiostwo”, w którym zawsze tylko czekamy patrząc w przyszłość (oczekujemy końca dnia, weekendu, wakacji, emerytury), mając nadzieję, że sprawy same się poprawią, choć my nigdy nie jesteśmy w życiu obecni.

FAZA IV - emocjonalna

Na tym etapie nasze emocje opadają do takiego poziomu, w którym zaczynamy doświadczać czegoś podobnego do paranoi i całkowitego przytłoczenia. Nic nas nie interesuje. Czujemy się wyobcowani od ludzi i zadań, i unikamy nawet tych ludzi, z którymi dobrze się czuliśmy w przeszłości, w ten sposób pogłębiając uczucie izolacji. Możemy szukać samotności przez większość czasu i walczyć z uczuciem stałego znudzenia. (To jest prawie jak pójście do jaskini w celu hibernacji.) Możemy nawet uciec w alkohol lub narkotyki. Wchodzimy w mentalność ofiary, gdzie wydaje się nam, że cokolwiek robimy w celu zaspokojenia potrzeb innych, robimy własnym kosztem. „Każdy czegoś od nas chce” może być doskonałym opisem tego odczucia. To prowadzi do urazów i poczucia wykorzystania.

FAZA V - duchowa

Na tym etapie czujemy się jakby nam złamano ducha. Potrzeby innych ludzi stanowią dla nas zagrożenie, więc przestajemy angażować się i robić wysiłki w kierunku relacji z innymi. Nowa osoba zaczyna pracować w biurze, a Ty nawet nie fatygujesz się, żeby ją poznać. Twoje dziecko ma z nauczycielem problem, którym powinieneś się zająć, ale to ignorujesz. Zaczynamy nawet wątpić w to, co jest dla nas ważne, jak nasze wartości i przekonania, co prowadzi do uczucia beznadziejności i bezradności. Sprawy, które były dla nas ważne, wydają się mniej ważne. To jest jak- „Po co zawracać sobie głowę? Nikt inny się nie przejmuje, więc dlaczego Ty miałbyś to robić?” W tym punkcie zaczynamy się czuć tak marnie, że musimy coś zmienić.

Jak zazwyczaj radzą sobie ludzie z wypaleniem?

Ludzie różnie reagują po przejściu całej drogi aż do V fazy wypalenia.

Bardzo mały odsetek popada w kliniczną depresję i potrzebuje leczenia.
Niektórzy ludzie (około 20%) dokonują zmiany zewnętrznej - zmieniają coś w swoim otoczeniu. Zwalniają się z pracy, przeprowadzają się do innego miasta, rozwodzą się - to tylko kilka przykładów. Początkowo to działa łagodząco na wypalenie, ale jeśli nic innego się nie zmieni, wypalenie może znów wkraść się w nasze życie. Dzieje się tak, ponieważ kreujemy nasze otoczenie, gdziekolwiek idziemy.
Duży odsetek ludzi (około 75%) akceptuje tę wyczerpującą egzystencję jako „normę” i racjonalizuje ją tak, że może z nią żyć. Możemy zostać w wyczerpującym związku, bo przynajmniej jest stabilny i wiemy, czego możemy oczekiwać. Albo zostajemy w wyczerpującej pracy ponieważ jesteśmy blisko emerytury lub mamy z niej korzyści. Uczymy się tolerować wypalenie. Jest to nazywane „zamknięciem”. Z takim podejściem - wchodzimy lub wychodzimy z wypalenia w zależności od tego, co się dzieje wokół nas. Jeśli dostaniemy nowe zadanie w pracy, nabieramy energii na jakiś czas, lub jeśli idziemy na terapię małżeństw, sprawy mają się lepiej przez pewien okres. Poziom wypalenia zależy od tego, co się dzieje wokoło.
Mała część ludzi zdaje sobie sprawę, że muszą zmienić coś wewnątrz siebie, by wyjść z wypalenia. Wymaga to zmiany postaw i znaczeń nadawanych temu, co dzieje się wokół nas, aby zmiana zadziałała. Możemy także zmienić coś na zewnątrz, ale kładąc nacisk na to, w jaki sposób potrzebujemy zmienić nasze myślenie i zachowanie, a także stać się osobiście odpowiedzialnym za nasze życie.

Sposoby zmiany sytuacji wypalenia

Twoim pierwszym krokiem w przezwyciężeniu wypalenia jest zadbanie o to, jak różne czynności wpływają na twój poziom energii. Zacznij od prowadzenia przez tydzień prostego dzienniczka, w którym będziesz zapisywać wszystkie czynności wykonywane w ciągu każdych 24 godzin. Zaznacz + (plus) przy czynnościach, które były ożywcze, O (zero) przy tych, które były neutralne, oraz – (minus) przy tych, z powodu których czułeś się wyczerpany. To pozwoli ci zwrócić uwagę na jakość czynności, którymi codziennie się zajmujesz, oraz oszacować poziom twojej energii po ich wykonaniu. Z pewnością odkryjesz, że wpadłeś w nawykowe wzorce i robisz rzeczy, które wysysają twoją energię, nawet kiedy o nich nie myślisz. Dzięki prowadzeniu dzienniczka, zbierzesz informacje, dzięki którym zlokalizujesz, którędy ucieka twoja energia.

Idealnie byłoby zidentyfikować wyczerpujące czynności, i tam gdzie to możliwe, zastąpić je ożywczymi czynnościami. Poniżej podaję Ci kilka takich przykładów.
Codziennie wieczorem przed pójściem spać oglądałeś wiadomości o 22. Kiedy to przeanalizowałeś, odkryłeś, że słuchanie wiadomości jest mocno wyczerpujące, więc zastąpiłeś to czytaniem inspirującej książki lub słuchaniem uspokajającej muzyki. Być może nawet odkryjesz, że przez to śpisz lepiej w nocy.
Codziennie w czasie przerwy w pracy, chodzisz z tymi samymi współpracownikami, którzy bardzo narzekają na pracę. Sprawdzając swoją energię po przerwie, zdałeś sobie sprawę, że ta nawykowa czynność okazuje się wyczerpująca. Zdecydowałeś, że w zamian przejdziesz się na spacer wokół budynku lub pomedytujesz podczas przerwy. Te czynności mogą uzupełnić Twoją energię i sprawić, że lepiej przeżyjesz resztę dnia.

Jeśli zastąpienie wyczerpującej czynności nie jest możliwe, następnym krokiem jest rozważenie, w jaki sposób możesz o niej myśleć inaczej, aby wydawały się bardziej ożywcza. Dobrym pytaniem w tym miejscu jest: „W jaki sposób wykonywanie tej czynności pomaga mi w dłuższej perspektywie, lub też wiąże się z moją misją lub życiowymi celami”. Aby znaleźć sposób na „przeramowanie” czynności, zapytaj siebie, jakie kryteria wyższego poziomu dana czynność spełnia, jakie ważniejsze cele dzięki niej osiągasz. Oto kilka przykładów:
Uważasz za konieczne regularne zabieranie do lekarza Twojej niedomagającej matki, która stała się nieprzyjemna dla innych z powodu swojej choroby. Robisz to, ponieważ nie ma nikogo innego, kto mógłby to zrobić. Kiedy jesteś z nią, myśl o wszystkich miłych rzeczach, które zrobiła dla ciebie, kiedy byłeś młody i potrzebowałeś jej pomocy. To mogą być proste rzeczy, jak nawet karmienie cię, nauka ubierania się itd.
Męczy cię archiwizowanie papierów w biurze. Kiedy je archiwizujesz i przedzierasz się przez ich stosy, wyobrażaj sobie, jaki jesteś szczęśliwy, kiedy czegoś potrzebujesz i szybko to znajdujesz. Może być to spełniać twoje kryteria bycia dobrze zorganizowanym.

Innym możliwością jest zmiana sposobu wykonywania danej czynności, tak aby pozbyć się jej wyczerpującego charakteru. Może ci pomóc powiedzenie sobie przy tym: „Jeśli to, co robisz, nie daje rezultatów, zrób coś innego, dzięki czemu będziesz miał lepsze wyniki”. Poniżej kilka takich przykładów.
Czujesz się wyczerpany codziennymi dojazdami do pracy, zwłaszcza kiedy tkwisz w korkach. Możesz w tym czasie słuchać książek nagranych na kasecie w wersji audio lub interesującej muzyki. Możesz nawet wykorzystać ten czas do zaplanowania sobie dnia w myślach.
Nie cierpisz comiesięcznego czyszczenia lodówki ze wszystkich spleśniałych resztek. Jeśli Pomyślisz o tym w inny sposób, po skończeniu każdej półki nagrodzisz się łykiem kawy, kawałkiem jabłka lub puścisz dziką salsę i bedziesz sprzątać tańcząc.

Czasami, gdy już odczuwamy jakieś skutki wypalenia, tracimy perspektywę i myślimy, że wszystko musi być zrobione natychmiast. Mamy tendencję do brania na siebie coraz więcej obowiązków i zaczynamy czuć się przytłoczeni. Często gdy tak się dzieje, tworzymy wiele obrazów tego, co musimy zrobić, i mówimy do siebie przyspieszonym głosem. Spróbuj oczami swojego umysłu oddalić tych wiele obrazów, tak aby stały się mniejsze i mniej przytłaczające. Potem spytaj siebie: „Jaki jest następny krok, albo co musi być zrobione najpierw?” To pozwoli Ci skoncentrować się na jednym obrazie na raz i pozbyć się uczucia przytłoczenia. Spróbuj także zwolnić głos wewnętrzny tak, aby brzmiał mniej gorączkowo. Taki sposób myślenia może spowodować ogromną różnicę w twoim poziomie energii, gdy zabierasz się do tych czynności.
Powrót do góry
motyl
Gość






PostWysłany: Pon 22:36, 24 Mar 2008    Temat postu:

dokonczenie artykułu o wypaleniu:

Podsumowanie pytań do siebie (AUTO-COACHING)

Które z moich nawykowych czynności są wyczerpujące - nawet gdy o nich nie myślę?
Którędy wycieka moja energia i jak mogę ją zatamować?
W jaki sposób mogę myśleć inaczej o wyczerpujących doświadczeniach, aby zmienić je w bardziej ożywcze? Jak może mi to zadanie pomóc w dłuższej perspektywie? Jak jest ono związane z moją misją, celem lub wizją?
Które wyczerpujące czynności mogę wykonywać inaczej, tak aby były ożywcze?
Co stałoby się w Twoim życiu gdybyś pozbył się wyczerpujących czynności?
Jakie nawykowe wzorce zachowań rozwinąłeś, które nie wydają się prowadzić do niczego pozytywnego? Jak chcesz to zmienić?
Spytaj siebie „Co się stanie jeśli nie zrobię tego zaraz lub jeśli w ogóle tego nie zrobię? Gdyby były jakieś negatywne konsekwencje, jak mogę sobie z nimi poradzić?

Stawianie celów

Kiedy zmagasz się z wypaleniem i chcesz dokonać pozytywnych wewnętrznych zmian, aby uzyskać kontrolę nad swoim życiem, pomocne jest myślenie o dokonywaniu tych niezbędnych zmian małymi kroczkami. Ważne jest, aby mieć w pamięci końcowy rezultat tego, co chcemy uzyskać - bogate, satysfakcjonujące, szczęśliwe życie pełne ożywczych czynności, pozostawiających cię w pozytywnym, energetycznym stanie. Poniżej znajdziesz kilka pytań do samodzielnego ćwiczenia, które pomogą nakierować cię, jak osiągnąć cele, które sobie wyznaczyłeś.

Pytania do siebie (AUTO-COACHING)

Jakie są kroki składające sie na osiągnięcie mojego ostatecznego celu?
Ile czasu potrzebuję na wykonanie każdego kroku?
Jaką pojedynczą czynność mogę wykonać teraz lub w najbliższej przyszłości, aby zacząć?
Jak będę oceniać mój postęp?
Co będzie dowodem osiągnięcia przeze mnie celu? Co muszę zobaczyć, usłyszeć albo poczuć aby wiedzieć, że przybliżam się do celu lub że już go osiągnąłem?
Jaka struktura pomoże mi pamiętać, aby przejść do następnego kroku?
Jak będę śledzić swój postęp?
Jak będę świętować każdy sukces?
co ważnego w moim życiu będę mógł robić, kim być lub co mieć dzięki osiągnięciu tego celu?

W trakcie dążenia do swojego celu, pomyśl: jak się dobrze czujesz mając bogate, satysfakcjonujące, szczęśliwe życie pełne ożywczych czynności. Jeśli wejdziesz w to i w pełni tego doświadczysz, zwróć uwagę na to jak się czujesz? Zmotywuje Cię to do dalszego działania.

Równowaga

Jeśli popatrzysz na Etapy Wypalenia zauważysz, że przedstawiają one 5 różnych Sfer Życia; Fizyczną, Społeczną, Intelektualną, Emocjonalną i Duchową. Zapewne wielu z nas doświadczyło utraty równowagi, znacznego ciężaru w jednej z tych sfer. Jeśli poświęcisz nadmierną ilość czasu lub energii jednej z tych Sfer Życia, możesz spowodować wystąpienie w niej wypalenia. Słyszałam, jak ludzie, którzy piszą książki mówili: „Nie mogę już na to patrzeć, nie mogę już o tym myśleć. Mój mózg jest zmęczony myśleniem.” Może być to przykład poświęcenia zbyt wilkiego czasu i energii na coś w Sferze Intelektualnej przy zaniedbaniu innych sfer swojego życia. Z pewnością możemy sobie przypomnieć takie sytuacje, w których skupiliśmy się za bardzo na jednej Sferze Życia i utraciliśmy równowagę.

Aby w twoim życiu panowała równowaga, mądre jest równomiernie rozdzielanie czasu i energii miedzy wszystkich pięć Sfer Życia. Może to prowadzić do głęboko spokojnego poczucia pełni. Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć, jest wnikliwy wgląd w to, co obecnie robisz w każdej sferze, i zdecydowanie, co takiego możesz zaplanować w swoim życiu, co mogłoby przynieść zmianę. Weź kartkę papieru, zapisz 5 Sfer Życia (jedna pod drugą) po lewej stronie kartki. Na górze strony zanotuj, co robisz obecnie ożywczego w każdej ze sfer, a obok tego, co mógłbyś dodać ożywczego w każdej z tych sfer.. Twoja kartka powinna wyglądać mniej więcej tak:

Co robię? Co chcę robić?


Pytania do siebie w celu utrzymania równowagi (AUTO-COACHING)

Co obecnie robię ożywczego w tych 5 Sferach Życia?
Co zrobiłem ożywczego w każdej z tych 5 Sfer Życia w przeszłości? Jeśli nie robię tego teraz, dlaczego przestałem i co da mi to, że z powrotem dodam te czynności do mojego życia?
Która z 5 Sfer Życia skorzysta na dodaniu ożywczych czynności?
Które ożywcze czynności mogę dodać do każdej z tych sfer, aby utrzymać poczucie równowagi?
Kiedy dodam te odżywcze czynności? Jak będę sobie przypominać, żeby rzeczywiście robić te rzeczy?

Przykłady ożywczych czynności

Pomysły poniżej pochodzą od uczestników warsztatu, na którym tematem dyskusji było wypalenie. Są to propozycje czynności, które mogą być ożywcze dla każdej z 5 Sfer Życia.

Fizyczna

Ćwiczenia Ćwicz aerobik 4 razy w tygodniu, rozciągaj się regularnie i rób trening wzmacniający dla zachowania zdrowych kości
Odżywianie Jedz codziennie 3 zrównoważone posiłki – Jedz codziennie śniadanie,
Utrzymuj idealną wagę
Relaks Praktykuj codziennie jakąś formę medytacji
Palenie Żadnego
Alkohol Nie więcej niż 2 drinki dziennie
Sen Śpij 7-8 godzin dziennie
Zdrowie Regularnie chodź na badania i obserwuj poziom swojej energii
Osobiste Naucz się gotować- wypróbuj kilka nowych przepisów
Śmiej się codziennie całym ciałem - rozwiń poczucie humoru

Społeczna

Dołącz lub stwórz profesjonalne grupy wsparcia poświęcone osobistemu wzrastaniu
Spędzaj więcej czasu w relacjach, które są dla Ciebie najbardziej ożywcze - spędzaj mniej czasu z tymi, którzy Cię wyczerpują
Kładź nacisk na rozwiązania wygrana-wygrana zamiast wygrana-przegrana
Skoncentruj się bardziej na relacjach zamiast na zadaniach (wykonaniu pracy)
Wyeliminuj gry w związkach - skoncentruj się na prawdziwych relacjach
Przyłącz się do znaczącej organizacji wolontariackiej
Wprowadź sobie czas wyciszenia
Zaprzestań prób motywowania lub zmieniania innych - skoncentruj się na sobie
Przeprowadź dyskusję z personelem o wypaleniu
Spędzaj więcej czasu z rodziną
Słuchaj
Zaplanuj coś z przyjacielem
Zaangażuj się społecznie
Zmuś się do powiedzenia komuś „dzień dobry” codziennie
Zrób coś miłego dla kogoś bez żadnych dodatkowych warunków
Rozpocznij nowe hobby, które będziesz mógł wykonywać z innymi
Zaplanuj małą imprezę w domu dla rodziny lub bliskich przyjaciół
Codziennie rano uśmiechaj się do siebie w lustrze
Weź urlop

Intelektualna

Przeczytaj interesującą książkę
Kontynuuj zawodowe czynności rozwojowe
Uczęszczaj na konferencje i seminaria
Czytaj zawodowe gazety i publikacje
Wróć do szkoły, aby nauczyć się czegoś nowego
Zajmij się hobby zupełnie różnymi od pracy
Graj w karty, szachy, rozwiązuj krzyżówki, Sudoku, układaj puzzle
Uczęszczaj na wydarzenia kulturalne
Weź urlop
Wybierz i skoncentruj się na jednej lub dwóch rzeczach i odpuść sobie resztę
Unikaj przez tydzień czytania gazet i oglądania telewizji
Naucz się delegować zadania
Zrób coś całkiem nowego lub coś, czego nigdy nie robiłeś wcześniej
Weź jeden dzień na raz - jedną rzecz na raz
Zatrzymaj się i „powąchaj róże”
Spędź cały dzień zachowując się jak dziecko- idź do parku, zjedz loda, poskacz na skakance
Wyremontuj swój dom lub biuro
Popieść zwierzaka
Ćwicz bycie „tu i teraz”
Weź lekcje aktorstwa
Przyjmij pozycję lidera

Emocjonalna

Zaangażuj się w pracy w pozytywne czynności
Uczęszczaj na warsztaty rozwoju osobistego
Przypatrz się co pół roku poziomom energii i życia w ogóle
Zmień pracę lub przynajmniej zmień stosunek do pracy
Używaj kalendarza - dzienniczka
Przestań palić
Ćwicz mówienie „nie”
Spaceruj i ciesz się tym, co zauważasz w przyrodzie
Zmień swój wygląd (schudnij, obetnij włosy, zmień styl)
Przepuść pieniądze na to, czego zawsze chciałeś
Znajdź alternatywny plan pracy
Złam rutynę (sposób w jaki robisz rzeczy)
Praktykuj marzenia na jawie
Zaangażuj się w grupy spotkania/rozwoju osobistego
Śpiewaj lub tańcz
Naucz się przemawiać publicznie
Bądź kreatywny - maluj, rysuj, rzeźb, rób na drutach
Rób jeden krok na raz
Podnieś głos kiedy ktoś stawia nierealistyczne wymagania
Zrób coś artystycznego
Oglądaj wschody i zachody słońca, wschód księżyca w pełni
Słuchaj kogoś uważnie
Wyrażaj swoje uczucia, kiedy jest to stosowne
Wyrażaj swoje uczucia spontanicznie

Duchowa

Uczęszczaj na ceremonie religijne lub wykonuj czynności religijne
Medytuj regularnie
Uczęszczaj na ćwiczenia jogi i ćwicz sam regularnie
Przeprowadź dla siebie ćwiczenie porządkowania wartości
Buduj pozytywne relacje międzypłciowe
Pozwól, by muzyka podniosła Cię na duchu
Poproś o zmianę w przydziale zadań
Zmień swoje otoczenie
Zmuś się do spotykania nowych ludzi
Zerwij ze starymi wzorcami, które już nie działają
Weź kąpiel z pianą przy świeczce
Znajdź powiernika, któremu ufasz
Zaplanuj jedną czynność dziennie angażującą choć jedną osobę (oprócz Ciebie)
Ćwicz „przypadkowe akty uprzejmości”
Ćwicz „bycie tu i teraz”
Zaryzykuj
Podejmij decyzję, której unikałeś
Żegnając się z ludźmi zostawiaj ich w lepszym humorze nich ich zastałeś
Uśmiechaj się, nawet jeśli ci się nie chce
Daj innym pozytywną informację zwrotną

Pełnia

Po dokładnym zbadaniu objawów i środków, które wyciągną cię z wypalenia, jesteś gotowy, aby skierować swoją uwagę w stronę Pełni, i kreować życie takim, jakiego chcesz. Dotąd koncentrowaliśmy się na twoich postawach i zachowaniach. Teraz masz możliwość wykorzystać te same koncepcje do stworzenia „idealnego ciebie”- ciebie ze zdrową tożsamością, którą ty nakreśliłeś - ty, jako osoba zdrowa we wszystkich badanych przez nas wymiarach.

Rozpocznij od swojej sfery fizycznej. Patrz, słuchaj i poczuj siebie w przyszłości, w taki sposób, jaki chciałbyś myśleć o sobie, jak wyglądasz, jak się czujesz, jak się ruszasz, jak jesz, pijesz, śpisz i ćwicz wzorce, które dadzą ci potrzebną energię życiową.

Jaki jesteś idealny ty przyszłości w sferze społecznej? Stwórz siebie tak jak chcesz, zwróć uwagę na rodzaj swoich związków. Uwzględnij rodzinę, przyjaciół, znajomych, ludzi, z którymi pracujesz, nawet obcych. Zobacz, usłysz, poczuj siebie zdrowego, który ma zdrowe relacje z innymi i wchodzi w przyjemne interakcje z innymi w.

Co chcesz stworzyć dla siebie intelektualnie w przyszłym zdrowym tobie? Jak myślisz i jak wykorzystujesz swój umysł? Jakim hobby się zajmujesz? Jak dążysz do tego, by nauczyć się więcej o rzeczach, które cię interesują, i rozwijasz swój umysł? Pomyśl, w co jesteś zaangażowany, co sprawia, że jesteś bystry i w umysłowej gotowości.

Gdy posiadasz już w innych obszarach to, czego pragniesz, jakie są stany emocjonalne, do których ten idealny ty masz dostęp? Rozważ, co robisz, aby w pełni wyrazić swoje uczucia i jak kreujesz dla siebie emocjonalnie szczytowe doświadczenia. W jakich wyższych stanach, które czynią twoje życie bogatym i satysfakcjonującym, jesteś regularnie? Pomyśl o tym, jak wydostajesz się ze stanów emocjonalnych, które nie są dla Ciebie zdrowe.

Upewnij się, że ty idealny ma pełną możliwość regularnego odnawiania ducha. Pomyśl co ten przyszły idealny ty robi, aby czuć się ożywionym duchowo i co sprawia, że czuje się połączony z rzeczami na zewnątrz ciebie.

Kiedy myślisz o tym obrazie siebie w przyszłości we wszystkich wymiarach, popatrz na siebie, posłuchaj jak brzmisz i co mówisz sobie w głowie. Jak to czujesz, kiedy poruszasz się po świecie jako idealny ty?

Kiedy będziesz gotowy, wyobraź sobie, że właśnie wkraczasz w idealnego siebie, poczuj, jakie masz uczucia w związku z tym wszystkim, co stworzyłeś. Ciesz się doświadczaniem siebie idealnego. Jest to całkowicie możliwe dzięki informacjom, jakie teraz posiadasz. Ciesz się.

Możesz doświadczyć tego końcowego procesu jeszcze pełniej dzięki płycie CD „ Creating a Healthy Identity” („Kreowanie Zdrowej Tożsamości”).
Teraz, kiedy masz te wszystkie informacje, możesz niezwłocznie podjąć inspirujące czynności, aby kreować takie życie, jakie chcesz. Zdecyduj, co możesz zrobić przejmując kontrolę nad własnym zachowaniem i myślami, aby być odpowiedzialnym za to, co dzieje się w twoim życiu. Wykorzystaj pytania auto-coachingu, aby stworzyć plan działania, i zacznij podążać w kierunku bogatego, zdrowego, ożywczego życia. Ciesz się tą podróżą.

Ten artykuł został napisany przez Suzi Smith ze znaczącym wkładem Tima Hallboma. Podziękowania dla Randy Kunkela za wykorzystany tutaj model wypalenia.

Randy Kunkel jest doktorem z Uniwersytetu w Denver. Jest założycielem i prezesem „International Catalyst” w Colorado Springs. Jego główne badania i trening skupiają się na trwałych i ogromnych osiągnięciach, szczególnie dotyczącymi osób niepełnosprawnych i osób, które doświadczyły zagrożenia życia.
Powrót do góry
blitwapl




Dołączył: 20 Mar 2008
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:48, 24 Mar 2008    Temat postu:

Dziękuję za wyczerpujący na ten temat tekst, niby się o tym wie, ale nie do konca

Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna » Giełda Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
  ::  
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group   ::   template subEarth by Kisioł. Programosy   ::  
Regulamin