www.dobrynauczyciel.fora.pl
sprawy nauczycieli
FAQ  ::  Szukaj  ::  Użytkownicy  ::  Grupy  ::  Galerie  ::  Rejestracja  ::  Profil  ::  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ::  Zaloguj


Skarga

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna » O wszystkim....
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Misza
Aktywny uzytkownikDołączył: 28 Cze 2008
Posty: 216
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ze wsi
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 2:06, 03 Mar 2010    Temat postu: Skarga

OFE
Emerytury pomostowe- archiwa kategorii
Fundusz Emerytur Pomostowych

Autor: Przyszły Emeryt 29 grudnia 2009

Ustawa o emeryturach pomostowych z dnia 19 grudnia 2008 r. wprowadza z dniem 1 stycznia 2010 r. obowiązek odprowadzania przez pracodawców składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP).

Nowe przepisy dotyczące Funduszu Emerytur Pomostowych dotyczą pracodawców zatrudniających pracowników w szczególnych warunkach lub w pracy o szczególnym charakterze.

Obowiązkiem składek na Fundusz Emerytur Pomostowych objęci są pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników z datą urodzenia po 31 grudnia 1948 r.

Składką objęci są również pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Dodatkowo składki należy odprowadzać za:

* zwolnionych ze służby żołnierzy zawodowych,
* funkcjonariuszy Policji,
* pracowników Urzędy Ochrony Państwa,
* pracowników Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
* pracowników Agecnji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego,
* funkcjonariuszy Biura Antykorupcyjnego,
* Straży Granicznej,
* Biura Ochrony Rządu,
* Służby Więziennej,
* Państwowej Straży Pożarnej

którzy nie spełniają warunków do nabycia prawa lub utracili prawo do emerytury określonej w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym tych osób.

Osobną grupę stanowią górnicy za okres wykonywania prac górniczych (art. 50c ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych), którym przysługuje prawo do emerytur pomostowych uzyskane po 1 stycznia 2010 r.

Kolejną grupę stanowią osoby, których praca związana jest z ciężkim wysiłkiem fizycznym tj. tancerzy zawodowych, ubezpieczonych z tytułu działalności twórczej czy artystycznej.

Podstawę wymiaru składek na Fundusz Emerytur Pomostowych stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Stopa procentowa składki na FEP wynosi 1,5% podstawy wymiaru i w całości finansowana jest przez płatnika składek.

Tagi: emerytura, emerytury, emerytury 2010, Emerytury pomostowe, emerytury pomostowe 2010, fep, fundusz emerytur pomostowych, pomostówki, pomostówki 2010

* Emerytury pomostowe
* Komentarze (0)

Emerytury pomostowe 2009

Autor: Przyszły Emeryt 6 lipca 2009

Budżet państwa może nieco odetchnąć: udało się zastopować masową ucieczkę Polaków na wcześniejsze emerytury.

Jak dowiedziała się “Polska”, od początku roku ZUS przyznał prawo do pomostówek zaledwie 58 osobom. To niewiele ponad jeden procent z 5,5 tys. osób, które według szacunków rządu mogły skorzystać z tego uprawnienia w tym roku. - Przed wejściem w życie ustawy 80 proc. ludzi decydowało się na wcześniejsze emerytury. Tylko 20 proc. odchodziło w stan spoczynku w ustawowym wieku, czyli 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet - mówi minister Jolanta Fedak.

To były naprawdę wielkie rzesze młodych emerytów: w 2007 r. na wcześniejsze emerytury przeszło 215 tys. osób, a w ubiegłym aż 340 tys. Szacowano, że zatrzymanie tej fali dzięki zaostrzeniu przepisów i drastycznemu zmniejszeniu grupy uprawnionych (z ponad miliona do niecałych 300 tys.) przyniesie wielkie oszczędności. Do 2020 r. na wcześniejsze emerytury potrzeba już nie 45 mld zł, ale 1,3 mld zł.

Teraz już wiadomo, że oszczędności będą jeszcze większe. Trudno powiedzieć, ile jeszcze można urwać z tej sumy, ale na pewno sporo, gdyż ustawa okazała się nie tamą, ale szczelnym korkiem. - Jest tak, jak się obawialiśmy: rząd znów poszedł na rękę pracodawcom. Pomostówka to będzie rarytas wyłącznie dla wybranych - denerwuje się Andrzej Radzikowski z OPZZ.

Jednak większość Polaków może odetchnąć, bo prawda jest taka, że na wcześniejszych emerytów każdy płaci ze swojej kieszeni - dziś jest to 1,2 tys. zł rocznie.

Mogłoby być jeszcze mniej, gdyby rząd zdecydował się odebrać przywileje tym grupom zawodowym, które jeszcze je mają. Tylko wcześniejsze emerytury górników kosztują nas 4,5 mld zł rocznie. Do rolniczego KRUS dopłacamy 16 mld, a mundurówki, o których reformę zabiega wicepremier Grzegorz Schetyna, to kolejne 9 mld zł. Gdyby uporządkować te sprawy, można by załatać deficyt budżetowy, który wynosi 18,2 mld zł.

Pomostówki nie do wzięcia

Chociaż ustawa o emeryturach pomostowych zostawiła prawo do wcześniejszych emerytur prawie 300 tysiącom osób, do 2020 roku skorzystają z niej tylko jednostki. To dlatego, że przepisy tak mocno zaostrzyły kryteria przyznawania wcześniejszych emerytur, że otrzymanie świadczenia graniczy z cudem. O te świadczenia trzeba walczyć nie tylko z ZUS, ale także z pracodawcami, którzy nie chcą wydawać odpowiednich dokumentów. - Od początku roku do ZUS wpłynęło kilkaset wniosków. Większość została odrzucona, bo nie spełniała restrykcyjnych wymogów - mówi Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ.

O pomostówkach mogą zapomnieć ci, którzy dużo chorowali, pracowali w niepełnym wymiarze oraz kobiety, które były na urlopach wychowawczych - tego czasu nie można wliczyć do stażu pracy, więc może zabraknąć wymaganej ustawą wysługi lat. Przechodzenie na pomostówki zahamuje także kryzys: osoby, które aby nie stracić posady zgodziły się na obcięcie pensji czy pracę np. na pół etatu, nie mają na nią szans.

Drugi problem pojawia się na styku pracownik - pracodawca. Aby móc się ubiegać o pomostową emeryturę, potrzebne jest zaświadczenie, że pracowało się na stanowisku, gdzie są szczególnie ciężkie warunki. - Tyle że pracodawcy takich zaświadczeń nie chcą wydawać - mówi Ewa Pancer z ZUS w Gdańsku. Bo jeśli umieszczą dane stanowisko na wykazie prac w szczególnie trudnych warunkach, będą musieli płacić wyższe składki na ubezpieczenie społeczne za wszystkich, którzy na podobnych stanowiskach w firmie pracują. Więc zwlekają, odkładają, zwłaszcza że zgodnie z ustawą na przygotowanie wykazu mają rok.

Co prawda ministerstwo przygotowało swoją listę prac szczególnie uciążliwych, ale jest ona nieprecyzyjna. Przykładowo znajduje się na niej pozycja: “praca w niskiej temperaturze”, ale nie jest podane, o jaką konkretnie temperaturę chodzi. Czy są to plus dwa stopnie C czy minus dziesięć. Rozwikłanie tego dylematu leży w gestii pracodawcy, który może na przykład uznać, że przebywanie w temperaturze minus 15 stopni C przez cały dzień nie jest niczym ekstremalnym, bo przecież Eskimosi jakoś żyją. Wtedy ratunkiem jest ZUS.

- Jeśli pracodawca nie chce mu wydać zaświadczenia, można zwrócić się do nas z prośbą o wyjaśnienie - mówi Ewa Pancer z ZUS. I przyznaje, że już zdarzało się, iż to oni musieli stwierdzić, że praca na danym stanowisku była szczególnie ciężka.

Jednak to, co przez pracowników jest postrzegane jako utrapienie, jest ratunkiem dla ZUS, któremu zaczyna brakować pieniędzy na wypłatę emerytur, rent i zasiłków. Szacuje się, że w tym roku w budżecie ZUS zabraknie co najmniej 8 mld zł.

Minister finansów Jacek Rostowski, zakładając, że zatrudnienie w Polsce wzrośnie o 200 tys. osób, przeszacował wpływy ze składek ubezpieczeniowych w budżecie. Tymczasem zatrudnienie nie wzrosło, tylko spadło - i to o 160 tys. osób, a waloryzacja rent i emerytur z powodu inflacji była wyższa, niż zakładano. W rezultacie kilka dni temu ZUS musiał zaciągnąć 200 mln zł kredytu. Kredyt ten co prawda został już spłacony z dotacji z budżetu państwa, ale niewykluczone, że pod koniec roku znów będzie trzeba pożyczać.

Sytuacja z ZUS mogłaby nie być tak dramatyczna, gdyby w Polsce więcej osób po 50. roku życia pracowało zawodowo. Z danych Eurostatu wynika, że w Europie aktywność zawodowa wśród osób między 56. a 64. rokiem życia wynosi 45,6 proc. W Polsce współczynnik ten wynosi zaledwie 31,6 proc. Osoby po 50. roku życia często uciekają z firm na emerytury i renty, bo nie są w stanie pracować, zwłaszcza w korporacjach, tak długo i wydajnie jak trzydziestolatki. A tylko 3 proc. polskich firm ma programy ułatwiające zatrudnianie osób po pięćdziesiątce (np. ruchomy czas pracy), gdy np. w Japonii z pracy emerytów chce korzystać 83 proc. firm, a w Singapurze - 53 proc.

Jednak polscy pracodawcy wciąż nie są zainteresowani zatrudnianiem seniorów, choć od lipca tego roku nie muszą już płacić za kobiety powyżej 55. roku życia i mężczyzn powyżej sześćdziesiątki składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zyskują 2,45 proc. pensji brutto seniora, które musieliby wpłacić do FP, i 0,1 proc., które trafiłyby do FGŚP.

- To żaden zysk. W ten sposób mogę zaoszczędzić na zatrudnieniu pięćdziesięciolatka jakieś 50 zł miesięcznie. Trudno mi brać tę ulgę pod uwagę podczas podejmowania decyzji personalnych - mówi Mirosław Michalski z Provident Polska, firmy która od dłuższego czasu zatrudnia starszych pracowników. I dodaje: - Zatrudniamy osoby kompetentne. Jeśli pięćdziesięciolatek nie przejdzie przez postępowanie kwalifikacyjne, nie dostanie pracy.

Joanna Ćwiek, POLSKA
Źródło: Kurier Lubelski

Tagi: dla kogo emerytury pomostowe, dla kogo pomostówki, emerytura 2009, emerytury 2009, Emerytury pomostowe, emerytury pomostowe 2009, ofe, pomostówki, pomostówki 2009, pomostówki lista zawodów, pomostówki warunki, pomostówki zasady

* Emerytury pomostowe
* Komentarze (0)

PiS zaskarży ustawę o pomostówkach

Autor: Przyszły Emeryt 28 grudnia 2008

Nie widać końca sporu o reformę systemu emerytalnego. Jeśli Sejm nie przyjmie nowelizacji ustawy o “pomostówkach” autorstwa PiS, po nowym roku opozycja zaskarży ustawę o emeryturach pomostowych do Trybunału Konstytucyjnego. Podobna skargę złożyć chce też SLD.

“Przewidujemy takie działanie, jeżeli nie będzie zainteresowania pracami nad naszym projektem nowelizacji, zaskarżymy ustawę o emeryturach pomostowych do TK” - powiedział PAP szef klubu PiS Przemysław Gosiewski.

Jak dodał, najważniejszym zarzutem do ustawy o emeryturach pomostowych jest niekonstytucyjny zapis, według którego prawo do “pomostówek” mają tylko osoby, które pracowały przed dniem 1 stycznia 1999 r. Zdaniem PiS, dyskryminuje on osoby zatrudnione po 1 stycznia 1999 r. Przed Świętami klub PiS złożył nowelizację ustawy o “pomostówkach”. Zakłada ona wykreślenie tego przepisu.

Zgodnie z nowelą o około 300 tys. osób poszerzona zostałaby też lista osób uprawnionych do emerytur pomostowych. Prawo do “pomosótwek” zyskaliby m.in.: nauczyciele i wychowawcy, kierowcy samochodów ciężarowych, personel medyczny.

19 grudnia posłowie odrzucili weto prezydenta do ustawy o emeryturach pomostowych. Uchwalenie ustawy oznacza, że już od nowego roku prawo do wcześniejszej emerytury stracą m.in. artyści (np. muzycy), dziennikarze, znaczna grupa pracowników kolei (m.in. kasjerki czy konduktorzy), kierowcy ciężarówek.

Grupę wcześniejszych emerytów o ok. 200 tys. prawdopodobnie powiększą jednak jeszcze nauczyciele pracujący przy tablicy. W Sejmie czeka bowiem na rozpatrzenie projekt poselski, przyznający im takie uprawnienie. Muszą jednak zostać jeszcze doprecyzowane szczegóły nowej ustawy, a na koniec musi ją podpisać prezydent. Również klub Lewicy - mimo że poparł koalicję rządową w głosowaniu nad wetem prezydenta - zapowiedział zaskarżenie ustawy do TK.

Źródło: Dziennik

Tagi: Emerytury pomostowe, emerytury pomostowe 2009, pomostówki, pomostówki 2009, ustawa o emeryturach pomostowych, ustawa o pomostówkach

* Emerytury pomostowe
* Komentarze (0)

Prezydent podpisał pomostówki


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
stoper
Aktywny uzytkownikDołączył: 15 Mar 2008
Posty: 401
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 30 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: opolskie

PostWysłany: Śro 14:16, 03 Mar 2010    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]


Sygnatura: K 17/09
Termin: 16 III, godz. 9:30
Miejsce: sala rozpraw Trybunału Konstytucyjnego
Wnioskodawca: Grupa posłów na Sejm

Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosku w sprawie zgodności:
1) art. 4 pkt 5 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych z art. 2 i z art. 32 Konstytucji RP - w zakresie, w jakim przyznaje on prawo do emerytury pomostowej wyłącznie pracownikom, którzy wykonywali prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze przed dniem 1 stycznia 1999 roku;
2) art. 3 ust. 1-3 tej ustawy oraz załącznika nr 1 i załącznika nr 2 do tej ustawy z art. 32 Konstytucji RP - w zakresie, w jakim różnicują sytuację pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze, przyznając prawo do emerytury pomostowej jedynie części z tych pracowników, a innym takiego prawa odmawiając.

Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek w składzie:
Adam Jamróz - przewodniczący
Wojciech Hermeliński - sprawozdawca
Marian Grzybowski
Ewa Łętowska
Marek Mazurkiewicz


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
cyngiel
Aktywny uzytkownikDołączył: 14 Wrz 2008
Posty: 550
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 21:37, 03 Mar 2010    Temat postu:

Informacja jaką Misza umieścił w swoim poście dobitnie wskazuje, że cały cud gospodarczy Tuska polega na łataniu dziury budżetowej kosztem emerytur i emerytów. Niech biedaki pracują do śmierci, a elity niech dalej żyją w rozpasaniu.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna » O wszystkim.... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
  ::  
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group   ::   template subEarth by Kisioł. Programosy   ::  
Regulamin