www.dobrynauczyciel.fora.pl
sprawy nauczycieli
FAQ  ::  Szukaj  ::  Użytkownicy  ::  Grupy  ::  Galerie  ::  Rejestracja  ::  Profil  ::  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ::  Zaloguj


Ta wiedza może uratować komuś życie...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna » O wszystkim....
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
konris
Gość






PostWysłany: Sob 18:33, 30 Maj 2009    Temat postu: Ta wiedza może uratować komuś życie...

Posiadać tę wiedzę (o której będzie mowa poniżej) jest dobrze, ale zdecydowanie lepiej jest nie być zmuszonym z niej korzystać.

Zdarzenie prawdziwe:

Podczas grilowania Ingrid się potknęła i upadła. Zaproponowano jej wezwanie karetki pogotowia, jednak ona zapewniała wszystkich, że wszystko jest OK, a potknęła się o kamień tylko z powodu nowych butów.
Ponieważ wydała sie ona trochę blada i drżąca, osoby wokół niej pomogły jej się oczyścić i przyniesiono jej nowy talerz. Ingrid spędziła zatem resztę wieczoru pogodnie i wesoło. Małżonek Ingrid zadzwonił później z domu i zawiadomił wszystkich, że jego żona została zabrana do szpitala. O 23,00 Ingrid zmarła.
Okazało się, iż w czasie grilowania doznała ona udaru mózgu. Gdyby jej przyjaciele wiedzieli, jak można rozpoznać oznaki wskazujące na udar, Ingrid żyłaby nadal. Niektórzy ludzie nie umierają natychmiast. Często żyją oni długo w sytuacji beznadziejnej i są zdani na pomoc innych ludzi.

To potrwa tylko minutę, aby przeczytać poniższy tekst:

Ponoć jeden z neurologów stwierdził, że jeżeli on dotrze w przeciągu 3 godzin do ofiary udaru mózgu, to może zatrzymać a nawet cofnąć skutki udaru mózgu. Powiedział, że cały szkopuł w tym, aby trafnie rozpoznać udar mózgu, zdiagnozować i leczyć pacjenta w ciągu tych 3 godzin, co jednakże nie jest łatwe.

Rozpoznanie udaru mózgu: istnieją 4 kroki, którymi należy się kierować, aby rozpoznać, czy chodzi tu o udar mózgu. Lekarze twierdzą, że osoby towarzyszące mogą się zorientować czy chodzi tu o udar mózgu, jeżeli wykonają 4 proste czynności:

- poprosić osobę podejrzewaną o wystąpienie udaru mózgu, aby się uśmiechnęła (w przypadku udaru nie będzie w stanie się uśmiechnąć);

- poprosić osobę, aby powiedziała proste zdanie (na przykład: " ładna dziś pogoda");

- poprosić osobę, aby uniosła ramiona (w przypadku udaru nie będzie potrafiła lub uniesie tylko częściowo);

- poprosić osobę, aby pokazała język (jeśli język jest zakrzywiony i wije się z lewa do prawa i na odwrót - to jest to również znak udaru mózgu).

Gdyby badana osoba miała problemy z wykonaniem choć jednej z tych czynności, to należy bezzwłocznie zawołać lekarza pogotowia ratunkowego i opisać ww. oznaki osobie przy telefonie.
Powrót do góry
xx
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 19 Gru 2008
Posty: 347
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 20:22, 30 Maj 2009    Temat postu:

Dobrze wiedzieć takie rzeczy.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Nie 11:13, 19 Lip 2009    Temat postu:

Udary mózgu mogą być niewidoczne

Supernowa

Większość z nas nie ma pojęcia o tym, że przebyło... udar mózgu. Taki wniosek wypływa z badań, które przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.


Ku własnemu zaskoczeniu, odkryli oni, że każdego roku kilkanaście milionów mieszkańców USA doświadcza mikroskopijnego udaru mózgu, którego rozmiary są na szczęście tak niewielkie, że nie towarzyszą temu żadne wyraźne objawy chorobowe.
Pozostałością po tych zdarzeniach są maleńkie, możliwe do wykrycia tylko za pomocą specjalistycznej aparatury, zgrupowania martwych komórek zniszczonych w wyniku chwilowego przerwania dostawy krwi do tej części mózgu.

– Możliwość występowania u niektórych ludzi krótkotrwałych epizodów niedokrwienia mózgu obejmujących bardzo małe fragmenty tkanki przewidywano już wcześniej. Nie spodziewaliśmy się jednak, że jest to zjawisko aż tak powszechne. Z naszych szacunków wynika, że co roku na tę niezauważalną dolegliwość cierpi 4 procent mieszkańców USA. Należy przypuszczać, że podobna sytuacja panuje w innych wysoko uprzemysłowionych krajach. To wygląda prawie jak epidemia – mówi MeganC. Leary, główny autor badań.




Ciche udary są niezauważalne, ponieważ występują zwykle w tych partiach mózgu, które są stosunkowo mało wrażliwe na drobne uszkodzenia. Z czasem jednak zmiany miażdżycowe w tętnicach doprowadzających krew do mózgu pogłębiają się i ryzyko wystąpienia prawdziwego
udaru wzrasta.

– Nawet jednak, jeśli nie dochodzi do najgorszego, wielokrotnie powtarzające się niedokrwienia mózgu mogą być przyczyną rozmaitych dolegliwości emocjonalnych i umysłowych – uważa Leary.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna » O wszystkim.... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
  ::  
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group   ::   template subEarth by Kisioł. Programosy   ::  
Regulamin